Výměna informací se Španělskem bude pružnější

Ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Jakub Šebesta dnes v Brně podepsal bilaterální Deklaraci o spolupráci mezi SZPI a španělským úřadem pro inspekci, certifikaci a technickou pomoc v zahraničním obchodě (SOIVRE). Informovalal o tom Daniela Kolejková, tisková mluvčí SZPI.

Deklarace je završením několikaleté spolupráce odborníků obou institucí zejména v oblasti kontrol a certifikace čerstvého ovoce a zeleniny, ale i dalších potravin.
Obsahem podepsaného dokumentu je především pružnější výměna informací o jakosti čerstvého ovoce a zeleniny dováženého do České republiky ze Španělska tak, aby španělský úřad mohl co nejefektivněji zjistit původ zboží a v případě nutnosti zajistit nápravu. V praxi to bude podle Kolejkové znamenat, že pokud SZPI při kontrole na českém trhu zjistí nekvalitní španělské ovoce nebo zeleninu, uvědomí o tom SOIVRE, které se postará o kontrolu a případná opatření na španělském území. Pro španělský zahraniční obchod to bude znamenat zefektivnění exportu, pro českého spotřebitele kvalitnější ovoce a zeleninu v obchodech.
Obě strany si hodlají poskytovat také příslušné právní předpisy, pokračovat budou také výměnné odborné stáže pracovníků obou úřadů.
SOIVRE je úřadem španělského Ministerstva hospodářství. Má 32 poboček rozmístěných po celém Španělsku včetně Mallorky a Kanárských ostrovů. Jakousi přirozenou bránou vývozu ovoce a zeleniny ze Španělska je pobočka SOIVRE ve Figueres. Úřad však kontroluje i ostatní potraviny exportované do EU a třetích zemí.
Evropská unie věnuje kontrole jakosti čerstvého ovce a zeleniny značnou pozornost. Pravidla exportu a importu této komodity stanovuje speciální Nařízení Evropské komise č. 1148/2001, podle něhož musí být zásilky ovoce a zeleniny opatřeny certifikáty vydávanými národními inspekčními a kontrolními orgány – ve Španělsku je to SOIVRE, v České republice SZPI.
I když Státní zemědělská a potravinářská inspekce podepsala Deklaraci se španělským SOIVRE pouhé tři dny po referendu o vstupu do EU, nevznikl tento dokument z politických důvodů. Jak dnes řekl ústřední ředitel SZPI Jakub Šebesta: „Nejprve naši a španělští experti spolu neoficiálně spolupracovali, protože to v mnohém pomohlo ve vzájemné komunikaci. Teprve na základě jejich práce vzniká tento dokument. O to lépe se nyní bude oběma stranám spolupracovat“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *