06.09.2006 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výnos brambor klesne o třetinu, obilí o třináct procent, odhaduje ČSÚ

Podle posledního odhadu Českého statistického úřadu sklidí zemědělci letos v meziročním srovnání o 13,1 procenta méně základních obilovin. Statistici pokles úrody na 6,034 milionu tun zdůvodňují snížením hektarového výnosu kvůli nepříznivému vývoji počasí. Sklizeň brambor zřejmě meziročně poklesne o 34,4 procenta na 665 tisíc tun.

Výrazné snížení sklizně brambor vysvětluje úřad nižším průměrným výnosem, který proti loňskému roku poklesne o téměř šest tun na 22,14 tuny z hektaru. Celkové výnosy ovlivní také o 16,8 procenta nižší osevní plocha.
Největší pokles sklizně z jednotlivých základních obilovin odhadují statistici u ozimé pšenice o 14,9 procenta, ozimého ječmene o 28,9 procenta a žita o 58,9 procenta v porovnání s minulým rokem.
Také u technické cukrovky se předpokládá nižší výnos ve srovnání s loňským rokem. Sklizeň by měla letos dosáhnout 2,913 milionu tun, což představuje snížení o 16,7 procenta proti minulému roku. Odhadovaný výnos 47,79 t/ha je v porovnání s loňskem nižší o 10,4 procenta.
Sklizeň řepky by při předpokládaném hektarovém výnosu 2,97 t/ha měla činit 868 tisíc tun, což znamená meziroční růst o 12,8 procenta.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down