Výnos obilí v Moravskoslezském kraji je mírně nižší než loni

Sklizeň obilí v Moravskoslezském kraji se blíží ke konci. Zemědělci už sklidili 95 procent obilných ploch, průměrný výnos činí 5,75 tuny z hektaru a je mírně nižší než loni, kdy to bylo 5,81 tuny. Oproti celostátnímu průměru je výnos v kraji nižší o 0,52 tuny z hektaru. Vyplývá to z informací, které zveřejnilo Ministerstvo zemědělství.

Zemědělci už mají sklizený všechen ozimý ječmen. Výnos činí průměrně 6,21 tuny z hektaru, což je oproti loňsku o 0,12 tuny více a oproti celostátnímu průměru o 0,17 tuny více. Nejvíce polí, téměř 60 procent ploch všech obilovin, je v kraji oseto ozimou pšenicí. Zemědělci už jich sklidili více než 96 procent a průměrný výnos zatím činí 6,18 tuny z hektaru. Oproti loňsku je to o 0,03 tuny z hektaru více, oproti republikovému průměru je ale výnos o 0,58 tuny z hektaru nižší. U jarní pšenice, jarního ječmene i žita už je sklizeno více než 90 procent polí. Nejméně, 80,17 procenta, zatím zemědělci sklidili polí osázených ovsem. Průměrný výnos 4,57 tuny z hektaru je u ovsa zatím o 0,02 tuny vyšší než loni a o 0,39 tuny z hektaru vyšší než průměr za celou ČR.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down