01.09.2006 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výnosy chmele letos klesnou o více než čtvrtinu, horší bude i kvalita

Pěstitelé chmele zpřesnili odhad výnosů, měly by ve srovnání s loňským rokem klesnout o 28 procent. Zatímco loni sklízeli z hektaru průměrně 1,38 tuny, letos to bude asi 0,96 tuny. Navíc bude nižší obsah pivovarsky účinných látek v chmelu. Podobné problémy jako čeští pěstitelé mají ostatní v Evropě. Vliv na snížení úrody měly jarní povodně, opožděné jarní práce kvůli dlouhé zimě, květnové krupobití, chladný přechod z května do června a zejména tropické počasí v červenci, řekl předseda Svazu pěstitelů chmele ČR Bohumil Pázler.

Menší obsah pivovarsky účinných látek v chmelu může ztížit vyjednávání obchodníků o ceně s pivovarskými skupinami, poukázal Pázler Věří, že pivovary pochopí extrémnost letošního roku a pěstitele podrží. Na druhou stranu vzhled a zdravotní stav porostů je dobrý.
Za tunu chmele by zemědělci mohli od obchodníků získat 140 tisíc korun, řekl prezident Unie obchodníků a zpracovatelů chmele ČR Jiří Vent. Negativně se však projevuje silná korun vůči euru. Za posledních pět let je cenový propad tuny chmele až 20 procent. Připomněl, že kvůli silné koruně už skončily skoro všechny textilky a další velké podniky.
První pěstitelé začali sklízet úrodu 20. srpna. Většina podniků až 25. srpna, což je zhruba týdenní skluz v porovnání s předešlými roky. Úrodu pomáhají sbírat tradičně studenti vysokých škol z Ostravy, Olomouce a Brna. Ukrajinci už nejezdí, výrazně ubylo i brigádníků ze Slovenska. Sklizeň skončí do 10. září.
Chmelem bylo letos osázeno 5414 hektarů ploch, což je meziročně o 258 hektarů méně. Tím jsme se počtem hektarů dostali téměř až k nejnižšímu číslu v historii, méně osázených ploch chmelem než letos bylo u nás jen před 135 lety. V roce 1871 obhospodařovali pěstitelé v Čechách 5300 hektarů chmelnic, od té doby se jejich plochy rozšiřovaly. Zlom nastal v polovině devadesátých let minulého století. Nejvyšší stav jsme zaznamenali v roce 1993, kdy bylo 10 547 hektarů chmelnic. Od té doby plochy klesly o 48 procent, vyčíslil tajemník svazu Zdeněk Rosa.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down