21.08.2006 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výnosy i zisky chmelařů letos zřejmě klesnou

Zatímco loni počasí chmelu docela přálo, letos je situace jiná. Chmelaři na Rakovnicku, kteří chtějí zahájit sklizeň chmele tento týden, očekávají menší výnosy než vloni. Chmel bude obsahovat menší množství chmelové moučky, takzvaného lupulínu. To se pak může projevit na jeho nižší výkupní ceně, uvedl zástupce společnosti Rakochmel z Kolešovic Petr Novotný.

Jak řekl dále Novotný, plánovaný zisk společnosti patnáct milionů korun se sníží zhruba na polovinu. Na nižší úrodu má vliv červencové tropické počasí a kroupy na konci května, které zničily přibližně padesát až sto procent. Přesné škody pěstitelé chmele vyčíslí až po sklizni.
Česací stroje, zaměstnanci a desítky brigádníků ze Slovenska jsou připraveni, aby začaly sklízet chmel ve středu v Kolešovicích.
Zdeněk Rosa ze Svazu pěstitelů chmele připomněl, že chmelnice v Mutějovicích a přilehlých obcích Krupá, Hředle a Lhota byly v květnu vážně zasaženy kroupami, část chmelnic porazila i vichřice na konci července. V nedalekých Hořesedlích mají od května úrodu zcela zničenou, podle Novotného tam na chmelnici zůstaly po silném větru jen holé klacky.
Krupobití a vedra zhatily plány chmelařů také v Lišanech na Rakovnicku. Firma Lupofyt, která tam hospodaří na chmelnicích o ploše 85 hektarů, přijde podle chmelaře Václava Burgra zhruba o 80 procent chmele.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down