25.08.2008 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výnosy na Hané patří k nejlepším

Žně na Hané již téměř skončily. Zdejším zemědělcům zbývá sklidit posledních 584 hektarů, což je 1,6 procenta z celkové plochy obilovin. Ta letos činila 36 280 hektarů. Letošní výnosy jsou jedny z nejlepších za posledních několik let. Podle ředitele olomoucké agrární komory (AK) Miloše Porče by měly činit 6,5 tuny obilovin z hektaru, což je o 0,8 tuny více než loni.

Podle Porče chybí sklidit ještě 584 hektarů, pod střechou je již úroda z 35 696 hektarů. Jde především o porosty ovsa a ječmene zasetého ve vyšších polohách okresu, kde žně začaly později. "Předpokládám, že pokud vydrží počasí, je to otázka pár dní," řekl novinářům Porč.
Zemědělské podniky hlásí i dobré výnosy. Lepší výsledky než loni dosahují i dvě nejvýznamnější obiloviny Hané, ozimá pšenice a ječmen jarní.  U ozimé pšenice činí průměrný výnos 7,3 tuny, loni to bylo 6,7 tuny. Ječmen jarní má letos výnos 6,15 tuny, vloni to bylo o tunu na hektar méně, doplnil Porč. Podle jeho odhadů by měl být letošní výnos jeden z nejlepších. U obilovin celkem se počítá výnos 6,5 tuny na hektar. "Loni bylo velké vedro a sucho a výnos činil 5,7 tuny. V roce 2006 během žní pršelo a výnos činil 4,99. V roce 2005 již dosáhl 5,98 tuny a v roce 2004 to bylo 6,44 tuny. Letošní výnos se tomuto nejlepšímu roku blíží," dodal šéf olomoucké AK. Doplnil, že ceny obilovin se budou tvořit především v říjnu. Teď jsou totiž tak nízké, že se s obilím téměř neobchoduje. Většina sklizně je proto nyní uskladněna. 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down