Výnosy obilovin v Pardubickém kraji jsou nižší o procento

Hektarové výnosy obilovin v Pardubickém kraji jsou podle dosavadních výsledků sklizně většinou o něco nižší než loni. Největší pokles je zatím u žita, kde se sklidilo z hektaru 2,5 tuny oproti loňským 5,43 tuny. Žito však tvoří jen půl procenta ploch osetých obilninami a sklidila se ho zatím necelá desetina. Celkově jsou výnosy obilovin meziročně nižší o procento. Horší jsou letos výnosy řepky. Vyplývá to z údajů Ministerstva zemědělství.

Ozimá pšenice, která tvoří většinu ploch osetých obilninami, měla zatím výnosy 6,29 tuny z hektaru, což je o devět procent méně než loni. Druhé nejčastější obiloviny, jarního ječmenu, se sklidilo 5,61 tuny z hektaru, to je meziročně pětiprocentní pokles. Naopak ozimého ječmene sklidili zemědělci o 22 procent více než před rokem, a to 6,79 tuny z hektaru.

Řepkou zemědělci letos oseli 26 160 hektarů, což je o 1956 hektarů méně než v roce 2016. Dosavadní výnosy z hektaru dosahují 3,02 tuny z hektaru, loni byly o 14 procent vyšší.

Minulý týden postup sklizně v Pardubickém kraji zpomalily deště. Teplé a suché počasí tohoto týdne by mělo žním ale přát.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down