Výnosy pivovarnické skupiny SABMiller mírně klesly

Zisk a výnosy nadnárodní pivovarnické skupiny SABMiller za poslední rok mírně klesly, po očištění od vlivu silného dolaru ale zřetelně vzrostly a překonaly odhady analytiků. Majitel Plzeňského Prazdroje uvedl, že situace na trhu zůstane v tomto finančním roce nadále obtížná, včetně nepříznivého vývoje směnných kurzů.

Provozní zisk skupiny za rok, který skončil 31. března, se snížil o jedno procento na 6,37 miliardy dolarů (156 miliard Kč). Analytici dotázaní agenturou Reuters odhadovali v průměru výsledek 6,23 miliardy USD.  Tržby SABMilleru klesly nominálně o dvě procenta na 26,30 miliardy USD, což bylo rovněž více, než se čekalo. Po odečtení vlivu změn směnných kurzů byly ale výnosy vyšší o pět procent a zisk vzrostl o šest procent. Firma uvádí výsledky v dolarech a podniká po celém světě, takže silný růst americké měny snížil dolarovou hodnotu jejích mimoamerických tržeb a zisků. Ke zlepšení firmě dopomohlo zvýšení cen a snížení nákladů.
SABMiller už dříve informoval, že objem prodeje jeho piva zůstal za poslední rok zhruba beze změny. Odbyt sycených limonád ale stoupl o osm procent. Na akciovém trhu se v poslední době spekuluje o možné nabídce na převzetí podniku ze strany většího konkurenta Anheuser-Busch InBev. Také se mluví o tom, že mezi možnými zájemci o SABMiller jsou americký miliardář Warren Buffett a investiční společnosti 3G Capital.
SABMiller je druhým největším producentem piva na světě a vedle Prazdroje a jeho českých značek je znám značkami jako Peroni, Grolsch nebo Miller. Firma vznikla sloučením jihoafrické společnosti SAB a americké Miller.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *