Výnosy v Pardubickém kraji byly nižší než vloni

Výnosy v Pardubickém kraji byly letos nižší než vloni a nižší než letošní průměr v České republice. Sklizeň obilnin skončila s výnosem 5,98 tuny z hektaru, loni činila 6,32 tuny. Letošní průměrný výnos v celém ČR byl 6,17 tuny z hektaru. Řepka v kraji vynesla letos v průměru 3,24 tuny z hektaru a v Česku byl průměr 3,43 tuny z hektaru. Potravinářského obilí je méně než v předchozích letech. Informoval o tom viceprezident Agrární komory a předseda Regionální agrární komory Pardubického kraje Leoš Říha.

Výnosy ovlivnilo sucho

Výnosy obilí ve velké míře ovlivnilo počasí, zpočátku deště, poté sucho. „Jaro bylo mokré, dlouhé a studené a pozdě se selo. Vegetační doba byla kratší. A pak zase v půlce žní bylo sucho, porosty spíše doschly,“ vysvětlil.

Zemědělskou produkci ovlivnila také meziročně vyšší cena hnojiv. Naopak cena obilí, řepky a mléka klesá, což zemědělským podnikům krátí příjmy. "U obilovin je to způsobené určitým přetlakem ve středoevropském prostoru dovozy z Ukrajiny. Koridor solidarity, obávám se, není tak solidární k africkým dětem, ale je více solidární k obchodníkům na cestě koridoru," řekl Říha. Obilí je tak v České republice podle něj kvůli ukrajinskému obilí přebytek. Také je v tuzemsku dlouhodobě nadprodukce obilí, protože zemědělské podniky byly za poslední dekády nucené rušit živočišnou výrobu. "Obilí máme nadbytek, musíme ho vyvážet, a my ho najednou nemáme, kam vyvážet, protože trhy v Polsku a Německu jsou obsazené," řekl Říha.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down