Vyplacena je téměř polovina dotací na plochu

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) vyplatil žadatelům během prvních pěti pracovních dnů od zahájení výplat 5,226 miliardy korun v rámci dotace z titulu jednotné platby na plochu. To je téměř polovina z celkové částky 10,8 miliardy korun, která může být letos českým zemědělcům vyplacena. Informoval o tom tiskový mluvčí SZIF Vladimír Voráček.

Během prvního výplatního týdne bylo vyplaceno 3703 žádostí. Ke stejnému datu loňského roku to bylo 3175 žádostí. Také vyplacená částka byla loni nižší, a dosáhla 4,527 miliardy korun, uvedl Voráček. Letošní sazba dotace činí 3072,7 Kč/ha, celkem bylo přijato 23.455 žádostí na zhruba 3,51 milionu hektarů. SZIF má pro výplatu dotace čas do poloviny příštího roku, chce však odeslat peníze farmářům co možná nejdříve.
Jednotná platba na plochu je poskytována na ornou půdu, travní porost, vinice, chmelnice, ovocný sad, školku, zelinářskou zahradu či jinou kulturu. Jednou z podmínek pro poskytnutí je dodržení minimální výměry, která v součtu činí nejméně jeden hektar zemědělské půdy. Ta musí být zemědělsky obhospodařována a udržována po celý rok v souladu s podmínkami dobrého zemědělského a environmentálního stavu. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *