06.11.2006 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výplaty dotací pokračují

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) již od konce října vyplácí farmářům vyrovnávací příspěvky za hospodaření v méně příznivých oblastech tzv. LFA. K 6. listopadu 2006 bylo vyplaceno již 1591 žadatelů v celkové výši téměř 1,3 miliardy korun. Agroweb o tom informoval Vilém Frček z tiskového oddělení SZIF.

Žádostí bylo přijato skoro 9,3 tisíce, což představuje 2,9 miliardy korun. Drtivá většina Rozhodnutí, které předcházejí výplatám, by měla být vydána do prosince 2006.
Pro lepší orientaci v harmonogramu vydávání Rozhodnutí a výplat dotací uvádí SZIF předpokládané termíny výplat. Ty jsou však podle Frčka orientační a pro SZIF nezávazné. „Snahou fondu však je držet se těchto termínů a vyplatit dotace zemědělcům co možná nejdříve. Je třeba si uvědomit, že princip výplat dotací daný EU je takový, že v jednom roce farmář podá žádost o dotaci a v roce následujícím je mu vyplacena. Přesto SZIF začne vyplácet např. dotace v rámci jednotné platby na plochu SAPS v prvním možném termínu, což je 1. prosince 2006,“ uvádí Frček.
Rozhodnutí na SAPS začnou žadatelé dostávat od poloviny listopadu. Celkem bylo přijato přes 21 tis. žádostí a vyplaceno bude zhruba 8,8 miliardy korun. Letošní sazba na hektar byla stanovena na 2 517,80 Kč.
Na výplaty SAPS ihned naváže poskytování národních doplňkových plateb Top-Up. Zhruba od poloviny prosince začnou žadatelům, kteří již budou mít pravomocná Rozhodnutí na SAPS, přicházet Rozhodnutí na Top-Up. Předpokládané zahájení výplat bude stejně jako u SAPS ještě v prosinci 2006. Většina ze 17,5 tis. Rozhodnutí by měla být vydána do února 2007. Jedná se zhruba o 6 miliard korun.
Také zhruba tisíc žadatelů o Oddělenou platbu za cukr obdrží Rozhodnutí až poté, co budou mít v rukou pravomocné Rozhodnutí na SAPS. První žadatelé by výplaty měli obdržet během ledna 2007. Vydání většiny rozhodnutí je předpokládáno na únor 2007.
Vydávání Rozhodnutí na vybraná opatření v rámci agroenvironmentálních opatření AEO se předpokládá během března 2007.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down