14.11.2006 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výplaty dotací v plném proudu

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) od konce října vyplácí farmářům vyrovnávací příspěvky za hospodaření v méně příznivých oblastech, tzv. LFA. K letošnímu 6. listopadu poslal již 1 591 žadateli částku v celkové výši téměř 1,3 miliardy Kč. Na fondu se přitom sešlo skoro 9,3 tisíce žádostí, což představuje 2,9 miliardy korun. Uvedl to Vilém Frček z tiskového oddělení SZIF.

Drtivá většina rozhodnutí, které předcházejí výplatám, by měla být podle mluvčího vydána do prosince 2006.. Například dotace v rámci jednotné platby na plochu SAPS začne fond vyplácet v prvním možném termínu, což je 1. prosince 2006. Rozhodnutí na SAPS začnou žadatelé dostávat od poloviny listopadu. Celkem bylo v rámci tohoto titulu přijato přes 21 tis. žádostí a vyplaceno bude zhruba 8,8 miliardy korun. Letošní sazba na hektar byla stanovena na 2 517,80 Kč.
Na výplaty SAPS ihned naváže poskytování národních doplňkových plateb Top-Up. Zhruba od poloviny prosince začnou žadatelům, kteří již budou mít pravomocná rozhodnutí na SAPS, přicházet rozhodnutí na Top-Up. Předpokládané zahájení výplat bude stejně jako u SAPS ještě v prosinci 2006. Většina ze 17,5 tisíce rozhodnutí by měla být vydána do února 2007. Jedná se zhruba o šest miliard korun.
Také přibližně tisíc žadatelů o oddělenou platbu za cukr obdrží rozhodnutí až poté, co budou mít v rukou pravomocné rozhodnutí na SAPS. První žadatelé měli dostat výplaty během ledna 2007. Vydání většiny rozhodnutí je předpokládáno na únor 2007.
Vydávání rozhodnutí na vybraná opatření v rámci agroenvironmentálních opatření AEO se předpokládá během března 2007.
Frček doplnil, že všechny údaje jsou orientační. „Snahou SZIF však je držet se těchto termínů a vyplatit dotace zemědělcům co možná nejdříve. I když je třeba si uvědomit, že princip výplat dotací daný EU je takový, že v jednom roce farmář podá žádost o dotaci a v roce následujícím je mu vyplacena,“ dodal Frček.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down