01.12.2006 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výplaty přímých plateb začínají dnes

Výplaty přímých plateb českým zemědělcům z rozpočtu Evropské unie začínají dnešním dnem. Jde o celkovou částku 8,9 miliardy korun. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) předpokládá, že do konce roku rozešle maximum. Podpora ve formě platby na plochu se letos ve srovnání s loňským rokem zvýšila o pětinu na 2518 korun na hektar. Informoval o tom Vilém Frček z tiskového oddělení SZIF. Podle něj podalo žádost pro letošní rok více než 21 tisíc zemědělských podniků a farmářů. Celková suma bude rozdělena na 3,493 milionu hektarů půdy.

Přímé platby v České republice činí letos 35 procent toho, co dostanou farmáři ve starých členských zemích EU. Loni to bylo 30 procent, respektive 2111 korun na hektar a předloni 25 procent, což bylo 1830 korun na hektar. Letos stát poprvé dorovná přímé platby na maximálních 65 procent úrovně ve „starých“ evropských zemích.
Top-up se začne vyplácet do konce roku a měl by být uhrazen do konce února 2007. Jde o dalších 7,4 miliardy korun, o něž požádalo 17 500 farmářů. Tyto peníze půjdou ve stanovených sazbách na plodiny na orné půdě, přežvýkavce, chmel či len. Rozhodnutí o přiznání této podpory fond začne rozesílat od půli prosince.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down