12.08.2008 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyrábějí elektřinu z biomasy

Společnost ECK Generating (ECKG) vyrobila od letošního února do konce července 10,2 milionu kWh elektrické energie spalováním dřevní biomasy. Představuje to roční spotřebu zhruba 2500 až 3000 průměrných domácností. Úspora uhlí tím dosáhla zhruba 6000 tun, což odpovídá šesti standardním uhelným vlakům, sdělila mluvčí skupiny Kladno Energy Businesses (KEB) Markéta Čapková.

ECKG zahájila v Kladně výrobu "zelené energie" letos v únoru, kdy začala spalovat biomasu spolu s uhlím v jednom ze dvou fluidních kotlů. Biomasa, v tomto případě dřevní štěpka získávaná zpracováním dřevního odpadu při těžbě a zpracování dřeva, představuje zdroj ekologicky nezávadného paliva. Dříve se tento dřevní odpad, jako jsou větve, vršky stromů, kořeny či kůra, využíval jako méně hodnotné palivo nebo jako součást kompostů. V horším případě se pálil přímo v lesích bez jakéhokoliv užitku nebo tam byl ponechán zcela samovolnému rozkladu.
"Je možné konstatovat, že vzhledem k poměru výhřevností lze přibližně nahradit jednu tunu hnědého uhlí dvěma tunami biomasy. Přínosem pro životní prostředí je samozřejmě jednak neutrální bilance z hlediska emisí oxidu uhličitého, tak samozřejmě i hledisko úspory neobnovitelných fosilních paliv," uvedl ředitel pro ekologii a inženýring společnosti ECKG Petr Karafiát.
Kladno Energy Businesses je skupina společností (ECK Generating, ECK Kladno, Energetika Kladno a Kladno GT) stoprocentně vlastněných švýcarskou energetickou společností ATEL. Skupina v Kladně provozuje moderní kogenerační zdroj na výrobu elektřiny a tepla. Jeho výkon dosahuje 386 MWe a KEB je se zhruba tříprocentním podílem na trhu jedním z největších nezávislých výrobců tepelné a elektrické energie v ČR.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down