Výrazně nižší zisk

Čeští zemědělci za loňský rok vykážou kladný hospodářský výsledek. Bude však minimálně o 50 procent nižší než v předchozím roce, kdy vydělali podle souhrnného zemědělského účtu 13,7 miliardy korun. Uvedl to předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský s tím, že se v něm negativně projeví výrazný pokles cen některých komodit.

Také Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů odhaduje nižší zisk ve srovnání s rokem 2007. Podle jeho předsedy Zdenka Koubka by se mohl pohybovat kolem osmi miliard korun. Záleží ale ještě na tom, jak dopadne konec loňského roku.
Podle ministerstva zemědělství hospodářský výsledek minulého roku kromě snížení cen zemědělských výrobců, zejména u rostlinných komodit a mléka, negativně ovlivnily i ceny motorové nafty. Ty kulminovaly v polovině roku 2008 a znamenaly podstatné zvýšení nákladů zemědělců. Na druhou stranu stoupl meziročně objem přímých plateb do zemědělství, doplnil mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.
Jirovský uvedl, že farmářské ceny v listopadu 2008 se meziročně snížily o zhruba 20 procent, zatímco ceny vstupů vzrostly asi o 14 procent. Za prvních tři čtvrtletí překročily podle údajů svazu ceny zemědělských výrobců o 7,1 procenta cenovou úroveň před vstupem ČR do Evropské unie, ceny vstupů za stejnou dobu přitom stouply o 19 procent, uvedl Jirovský pro dokreslení. Připomněl, že až do začátku června byla situace na trhu pro zemědělce příznivá, protože pokračoval trend růstu cen, který začal v roce 2007. Od června docházelo k postupnému poklesu cen mléka, hovězího masa i drůbeže a po žních roku 2008 i k dramatickému snížení cen obilovin, řepky,“ konstatoval. Důvodem byla zejména loňská nadprůměrná úroda nejen v České republice, ale v celé Evropě. Podle posledních odhadů Českého statistického úřadu tuzemští rolníci sklidili 8,43 milionu tun základních obilovin včetně kukuřice na zrno, což bylo o 18,1 procenta více než v roce 2007.
Podle Jirovského ještě horší situace než v minulém roce se očekává letos. Do tohoto roku vstupujeme s cenami za zemědělské komodity v průměru o dvacet procent nižšími než byly v roce 2008. Náklady na zemědělskou produkci by měly být podle předpokladů o deset procent vyšší, než tomu bylo předloni. Navíc podniky podle něj většinou nemají finanční rezervy. Po vstupu do EU se zaměřily především na investice a nesnižovaly zadlužení, které vzniklo v období privatizace a transformace. Letos je čekají také ještě kontroly křížové shody (cross compliance). Jirovský míní, že v připravenosti podniků na cross compliance jsou velké rozdíly. „Někde bude stačit investice za deset tisíc korun na hektar, ale jinde budou třeba investice na úrovni 30 tisíc až 40 tisíc korun na hektar,“ řekl. V těchto případech hrozí, že firma opustí živočišnou výrobu, zejména chov skotu. K požadavkům cross complinace se totiž ještě přidávají nízké ceny mléka. Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba připomněl, že na krizi v oblasti produkce mléka chtějí upozornit protestní akcí. 
Jirovský poznamenal, že letos se začne projevovat nedostatek volných finančních prostředků. Proto svaz považuje za nejdůležitější zabezpečení financování zemědělských podniků. „Je to otázka dostupnosti úvěrů pro podnikání a dostatku prostředků pro udržení stávajících programů,“ podotkl s tím, že kromě podpory investic tak bude třeba vyjednat i podporu provozního financování.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *