Výrazné zdražení elektřiny a dalších vstupů omezí produkci zemědělců na Plzeňsku

Enormní zdražení elektřiny a dalších vstupů omezí produkci zemědělských firem v Plzeňském kraji. Už teď se jim zvedly ceny nafty, hnojiv, osiv a postřiků, a to dohromady o 30 až 40 procent. Příští rok to bude po zdražení elektřiny zřejmě ještě víc. Tyto nárůsty ale farmáři nemohou promítnout do cen plodin, mléka a masa, protože je určuje trh, řekli zástupci farem.

"Není pravdou to, co říká ministr (zemědělství Zdeněk) Nekula, že my ceny diktujeme, že si o ně říkáme. Nám jsou dány a my se maximálně můžeme pohybovat v rozpětí padesáti- nebo stokoruny na tuně, třeba u obilovin nebo u řepky, co můžeme nějakým vyhádáním ovlivnit," uvedl předseda Zemědělského družstva vlastníků Štichovice Václav Bulín. Farmy budou zdražovat produkty, ale podle Bulína je otázkou, jestli je prodají se ziskem, či prodělkem.
"Zemědělci vyrábějí komodity, které jsou burzovní záležitostí, kde cenu určuje trh. A nejsme nikdy v pozici, že bychom si mohli diktovat cenu, protože naše produkce je proti tomu, co se obchoduje na evropském nebo českém trhu, tak malá, že nikdy nemůžeme získat jakoukoli výhodu. To znamená, že si nemůže říct o cenu, to nejde," řekl šéf Úněšovského statku Jiří Vaněk.
"Ovlivňuje nás silně elektřina, pohonné hmoty, hnojiva, osiva, náhradní díly, chemické přípravky," řekl Bulín. Podle předsedy Zemědělského družstva Mladotice Tomáše Polcara třeba hnojiva proti loňsku zdražila čtyřnásobně. Dále musí farmy také zvyšovat mzdy, aby udržely pracovníky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down