Výroba masa v hradeckém kraji loni mírně klesla, snížení bylo u hovězího

Výroba masa v Královéhradeckém kraji loni mírně klesla. Zastavil se tak trend trvalého růstu produkce trvající od roku 2012 do roku 2021. Bez drůbežího vyrobily loni masokombináty v regionu 34 761 tun masa, meziročně to bylo o jedno procento méně. V celé zemi výroba masa loni klesla o 4,3 procenta na 277 400 tun. Hradecký kraj byl mezi kraji loni třetím největším producentem masa v ČR, vyplývá z dat Českého statistického úřadu.

Za loňským poklesem produkce masa v hradeckém kraji stojí snížení výroby hovězího masa o osm procent na 5094 tun. Snížení v hovězím tak nevyrovnalo ani mírné zvýšení výroby vepřového masa o 0,4 procenta na 29 663 tun. Skopového a jehněčího masa loni jatka a řezníci zpracovali dohromady dvě tuny, předloni to byly čtyři tuny. Výroba koňského masa loni klesla z šesti na dvě tuny.

Zatím nejvíce masa se vyrobilo v novodobé historii Královéhradeckého kraje v roce 2000, a to 37 151 tun. Pak šla produkce postupně dolů až na 19 016 tun v roce 2011. Následoval trvalý vzestup výroby až na předloňských 35 075 tun.

Podíl Královéhradeckého kraje na výrobě masa v Česku loni mírně vzrostl. Na celostátní produkci masa se kraj podílel 12,5 procenta, zatímco v roce 2021 to bylo 12,1 procenta.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down