30.04.2004 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výroba minerálek v České republice stále roste

Domácí výroba minerálních vod loni opět vzrostla, když se zvýšila zhruba o sedm procent na 811 milionů litrů. Obliba tohoto druhu nápojů v tuzemsku roste dlouhodobě. Proti roku 1999 znamenal loňský objem produkce zvýšení o třetinu. "Hlavním důvodem meziročních nárůstů je vysoká kvalita vyráběných minerálních vod, zvýšená péče populace o zdraví a také dostupnější obaly," řekla Jana Ježková ze Svazu minerálních vod.

Spotřeba nealkoholických nápojů se loni v tuzemsku pohybovala kolem 264 litrů na osobu ročně. Produkce minerálek na hlavu činila asi 80 litrů za rok. V Evropě jsou největšími pijáky minerálních vod Italové, Francouzi a Němci. Českým specifikem je velmi vysoká konzumace minerálek s vysokým obsahem soli. "Tyto vody mohou působit léčivě, ale při trvalém a dlouhodobém pití mohou uškodit," uvedl výkonný tajemník Svazu výrobců nealkoholických nápojů Zdeněk Huml. V Evropě se pijí převážně minerálky s mnohonásobně nižším obsahem solí než v Česku. Například u přírodních vod Evian či Perrier je tento obsah ve srovnání s domácími nejprodávanějšími minerálkami poloviční či třetinový.
Na českém trhu podle Humla také neustále roste nabídka kvalitních balených pramenitých vod s nižším obsahem minerálních látek. Největší popularitu si v Česku udržují ochucené minerálky, které loni představovaly 58 procent produkce. Přírodní vody měly podíl 41 procent a léčivé jedno procento. Nejčastější příchutí ochucených minerálek, jež jsou podle Ježkové českou a slovenskou specialitou s mnohaletou tradicí, je citron a pomeranč. "Ochucené vody se v tuzemsku pijí v objemu, který žádná jiná evropská země nezná," doplnil Huml. Na 89 procent výroby bylo stočeno do PET lahví. Ve skle producenti distribuovali devět procent minerálek, dvě procenta připadala na ostatní obaly. Výrobci minerálek se podle Ježkové museli stejně jako ostatní potravináři během posledních let vypořádat s novou legislativou. Těsně před vstupem do EU podniky pociťují určitou nejistotu, protože je obtížné odhadnout, jak silný a otevřený evropský trh ovlivní domácí produkci. "My zatím nevíme, zda naši členové budou dostatečně silní, a tedy konkurenceschopní na tomto trhu," uvedla Ježková. Mezi největší producenty minerálek v tuzemsku patří společnosti Karlovarské minerální vody, Poděbradka, Hanácká kyselka, Karlovarská korunní a Ondrášovka.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down