Tři roky trvající pokles výroby piva se zastavil. Tuzemské pivovary loni uvařily o 2,7 procenta více piva než v roce předchozím. Uvedli to dnes zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven. Na růstu výroby se podílí především nabídka nových piv, prodej piva v PET láhvích a rostoucí vývoz.
Od některých pivovarů, které ze svazu v posledních letech vystoupily, však chybí přesná data. Proto svaz neuvedl absolutní čísla, pouze meziroční indexy. Pro tuzemský trh loni pivovary vyrobily meziročně o 2,6 procenta více. Vývoz vzrostl téměř o čtyři procenta, vyvezla se necelá pětina produkce. Největším dovozcem piva z České republiky zůstává Německo před Slovenskem.
V České republice v posledních letech roste podíl ležáků, který se od roku 2009 do loňska zvýšil o pět procentních bodů na bezmála 38 procent. Stále méně se prodávají výčepní piva. Zatímco v roce 2009 se na celkových prodejích podílely 62 procenty, dnes je to 56 procent. Roste podíl ostatních piv, kam patří pivní speciály nebo nealkoholické pivo. Ležáky narostly z důvodu, že se naplno začal projevovat spotřebitelský zájem o jedenáctistupňová piva. Tomu vyšly pivovary vstříc, objasnil výkonný ředitel svazu Jan Veselý.
Poměr baleného a sudového piva se v ČR změnil mezi roky 2009 a 2010. Prodeje piva v láhvích a plechovkách činí více než polovinu veškerého prodaného piva a vytlačuje pivo sudové. Rostou především prodeje piva v PET láhvích. Přesto jsou Češi spolu s Iry s podílem sudového piva kolem čtyřiceti procent stále světovou výjimkou. Všude jinde je jeho podíl daleko nižší a dominují láhve.
Velké pivovary inspirované stále populárnějšími minipivovary začaly v poslední době na trh uvádět netradiční piva. Nejnovějším hitem jsou míchané nápoje na bázi piva a ovocné limonády či džusu. Počet minipivovarů, které se zaměřují na výrobu pivních specialit, se odhaduje na 130, jejich podíl na celkovém výstavu ale je zhruba 1,5 procenta.