19.10.2006 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výroba piva u nás roste

Mírný pokles vykazuje v celé Evropě podle Českého svazu pivovarů a sladoven (ČSPS) výroba piva. Výjimkou je ČR, Rusko a Polsko, kde už tři roky za sebou roste. Příjemným zjištěním je, že v ČR se výroba piva zvyšuje v důsledku stoupajícího exportu. Na druhé straně však klesá domácí spotřeba, a to asi o jedno procento ročně. Jak uvedl výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý, který je zároveň i členem rady pivovarského sdružení Brewers of Europe, je ČR mezi evropskými zeměmi tou, v níž export piva roste nejrychleji.

"V objemu exportu jsme na devátém místě, předhonili už jsme USA. Irsko, Francie jsou těsně pod námi, letos bychom je mohli předhonit," konstatoval Veselý. Jak upozornil, nede přitom jen o vývoz z velkých pivovarů a piv známých značek. Na zahraničních trzích se prosazují i malé pivovary. Export některých z nich roste za rok až o 80 procent. Loni ČR vyvezla 3,1 milionu hektolitrů piva, což bylo o pětinu více než v roce 2004. Celkem se loni vyrobilo v ČR 19,07 milionu hektolitrů piva (v r. 2004 to bylo asi 18,7 milionu hl., o rok dříve o 150.000 hl méně).
Naopak na Slovensku výroba i prodej piva trvale klesají.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down