Výroba příměsí do bionafty vloni meziročně stoupla

V České republice se loni vyrobilo 157 429 tun látek používaných jako příměsí do bionafty nebo biosložek do směsné motorové nafty. Meziroční nárůst činí 5,8 procenta. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Výroba takzvaných metylesterů mastných kyselin (FAME) meziročně vzrostla poprvé od roku 2014. "Důvodem zvýšení produkce biopaliv je do značné míry růst poptávky po pohonných hmotách. Biopaliva se povinně přimíchávají do standardních paliv. Taktéž se doplnily zásoby FAME. Letos lze kvůli silnému ekonomickému rozmachu očekávat další růst spotřeby pohonných hmot, a tedy i biopaliv," řekl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Například v ČR se letos podle údajů Českého statistického úřadu pěstuje řepka ozimá na 394 699 hektarech, meziročně se tato plocha zvýšila o 437 hektarů.

V roce 2014 činila tuzemská výroba FAME na rekordních téměř 220 tisíc tun, v následujících letech klesala. Odborníci upozorňovali na to, že zavedením spotřební daně na některá vysokoprocentní biopaliva od roku 2016 se tato paliva stala prakticky neprodejná. Od loňského července se spotřební daň na některá biopaliva snížila. Například čistá bionafta FAME B100 nově podléhá spotřební dani 2,19 Kč na litr. Od začátku předloňského roku to bylo 4,59 Kč na litr, předtím zdaněna nebyla.
U směsné motorové nafty SMN B30 se zdanění snížilo na 8,52 koruny na litr. Od roku 2016 daň byla 9,27 Kč na litr, předtím bylo palivo zdaněno 7,66 Kč/l. Zvýšila se naopak vratka daně za líh u Ethanolu E85, a to z 10,23 Kč/l na 10,97 Kč/l. Nízkoprocentně přimíchaná biosložka ve fosilním palivu zůstává bez daňové i jiné státní podpory.
Předseda představenstva Unie nezávislých petrolejářů ČR Ivan Indráček již dříve řekl, že ani po těchto úpravách významná změna v zájmu o tato paliva nenastane. Změna však podle něj může nastat do budoucna kvůli tomu, že distributoři musí snižovat emise z prodávaných paliv.
Podle dat MPO loni celková domácí spotřeba FAME vzrostla, a to o 6,7 procenta zhruba na 276 000 tun. V dopravě se dá používat i vysokoprocentní směs bioetanolu s benzinem. Objem výroby bioetanolu pro pohon motorů loni v ČR klesl o 11,4 procenta na 102 300 tun. Jeho celková tuzemská spotřeba naopak stoupla o více než třetinu na zhruba 116 500 tun.
Spotřební daň na klasický benzin a naftu se v Česku naposledy měnila v roce 2010, kdy se zvedla o korunu. Od té doby je 12,84 Kč na litr benzinu a 10,95 Kč na litr nafty.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down