20.05.2008 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výroba vína u nás letos vzroste

Produkce vína v České republice by měla být v letošním roce o téměř 75 procent vyšší než loni. Vyplývá to z výhledové a situační zprávy ministerstva zemědělství.

Za očekávanou vyšší produkcí stojí podle ředitele Vinařského fondu Jaroslava Machovce to, že začaly plně plodit vinice vysázené před čtyřmi lety. Nárůst však bude ovlivněn i tím, že loňská úroda byla kvůli jarním mrazům nižší. Odhady ministerstva by se podle něj měly při příznivém počasí potvrdit. "Podle stavu na vinicích můžeme konstatovat, že to vypadá slušně. Ale predikovat sklizeň letošního roku v této době, to je trošku otázka křišťálové koule," dodal.
Oproti ostatním státům Evropské unie je tuzemský nárůst produkce výjimečný, průměrná výroba EU by měla o desetinu klesnout. Z dalších zemí unie jich letos jen pět zvýší výrobu vína o více než desetinu, nejvíce Německo o 20 procent.
Současně roste i vývoz českého vína. Ten loni stoupl téměř o 85 procent. Ve srovnání s dovozem je ale stále mizivý. Podle Martina Půčka ze Svazu vinařů ČR tuzemští pěstitelé vyvážejí jen ta nejkvalitnější vína. "S levným vínem nemáme šanci v té obrovské konkurenci uspět," poznamenal Půček. Růst vývozu by podle něj měl pokračovat i v letošní sezoně.
České víno se vyváží do okolních zemí, největší část směřuje na Slovensko. Vinařský fond se snaží česká vína propagovat účastí na zahraničních výstavách a informacemi v odborných médiích. Žádná větší propagační kampaň se ale podle Machovce zatím nekonala. Na nárůstu vývozu měla podle něj velký podíl i snaha samotných vinařů.
V loňské sezoně Česká republika dovezla přes 1,3 milionu hektolitrů vína, vývoz činil 73.000 hektolitrů. Celkově se v Česku v loňské sezoně vyrobilo 434.000 hektolitrů, letos by podle odhadů měla výroba stoupnout na 750.000 hektolitrů. Průměrná spotřeba ČR činí 17,2 litru na osobu ročně.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down