24.02.2006 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výrobce vody proti ptačí chřipce tvrdí, že spotřebitele neklamal

Firmě Aquamat, výrobci balené minerální vody, hrozí za klamání spotřebitele až desetimilionová pokuta. Na etiketě vody Fromin Aktimun totiž uvádí, že chrání před ptačí chřipkou, což odborníci považují za lživou informaci. Firma však s tvrzením o klamání spotřebitelů nesouhlasí.

Voda se prodávala například v brněnské Hypernově, její prodej však zakázala Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Nyní se podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana do případu vložil i živnostenský úřad v Brně. Soudí, že jestli se potvrdí slova odborníků ze zdravotnictví o nesmyslnosti textu umístěném na výrobku, potom jednoznačně jde o klamání spotřebitele. Podle Urbana musí mít podnikatel dobré nápady, ale v tomto případě jde o nemorální a neférový byznys. Požádal živnostenský úřad v Brně, aby okolnosti prodeje vody Fromin Aktimun prošetřil. Také hlavní hygienik České republiky Michael Vít si myslí, že výrobce vsadil na klamavou reklamu, aby zvýšil odbyt minerální vody.
Za výrobce Aquamat poukázal mediální zástupce firmy Roman Bajčan na to, že ministerstvo zdravotnictví schválilo milionové granty na odborné posouzení nukleotidů (Imuregen, Imun plus), které nápoj obsahuje. Naprostá většina odborných studií hovoří o tomto potravinovém doplňku jako o prostředku masové prevence. Snahou výrobce bylo využití státem podporovaného a atestovaného preparátu a nabídnout jej ve formě nápoje veřejné spotřebě, zdůraznil Bajčan.
Posilování obranyschopnosti, zvýšení odolnosti organismu proti virovým onemocnění a tedy i ptačí chřipce podle Bajčana potvrdily například Onkologická klinika Fakultní nemocnice v Olomouci nebo Mikrobiologický ústav Akademie věd.
Také manažer Ivan Novotný říká, že firma Aquamat má v rukou dokumenty odborníků, kteří tvrzení uvedené na etiketě podporují. "Nápoj je prevencí proti jakékoliv nákaze virového původu, tedy i ptačí chřipce, řekl brněnskému deníku Rovnost Novotný. Připustil však, že na nových etiketách se nápis již neobjeví.
Etiketa se nelíbí ani Státní zemědělské a potravinářské inspekci, která prodej balené vody se zmíněnou etiketou zakázala již v lednu. Odstranění etikety kvůli nápisu, že voda působí jako prevence proti chřipce, firmě přikázali i hygienici. Výrobek označený letákem se podle Urbana přesto znovu objevil v regálech některých obchodů.
Obchodní řetězec Hypernova již balenou vodu stáhl z prodeje. Mluvčí řetězce Kateřina Černá řekla, že výrobce vody Fromin Aktimun obchod ujišťoval o tom, že prodej takto označeného výrobku nebyl zakázán. Hypernova ale nyní podle Černé zjistila, že Státní zemědělská a potravinářská inspekce jej zakázala již v polovině ledna.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 56MB (11.2% of 500MB)