28.06.2000 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výrobci kompostů poukazují na prospěšnost obnovení dotací na organické hnojení

Podpora organického hnojení, která je novým programem v nařízení vlády č. 344/1999, je významným krokem ke zkvalitňování půdního fondu a současně k využívání biologických materiálů k hygienické a ekologické výživě rostlin. Na prospěšnost této podpory upozorňují výrobci organických hnojiv, kteří se včera sešli v Knapovci na Ústeckoorlicku, aby pro ministerstvo zemědělství připravili argumenty, jež by neměly být opomenuty při přípravě podpůrných programů na následující roky.

Program podle nich vyvolal výrazný zájem uživatelů o organické hnojení. Na tom nic nemění ani určité problémy, které se zpočátku vyskytly při dodatečné interpretaci příslušných ustanovení citovaného vládního nařízení. Podle výkladu ministerstva zemědělství se podpora neměla týkat kompostů vyrobených metodou řízené aerobní fermentace, kterou se v současné době v ČR vyrobí ročně zhruba 250 tisíc tun přírodních organických hnojiv. To se však dodatečně vyřešilo a Ústřední kontrolní a zkušební ústav se nebrání tomu, aby tyto produkty řádně zaregistroval, což je podmínkou přiznání finanční podpory pro aplikaci organického hnojiva.
„Výroba kompostů metodou řízené aerobní fermentace umožňuje využití většiny látek biologického původu, podobně jako klasická forma kompostace, a nikoliv pouze stájových odpadů, jak mylně interpretuje ministerstvo zemědělství. Výhodou procesu je nejen rychlost, ale i dosažení nejvyšších kvalitativních ukazatelů,“ obhajují výrobci kompostů tento produkt.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down