23.10.2023 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výrobci medu hodnotí letošní rok jako úspěšný i přes vyšší úhyny

Výrobci medu letošní rok hodnotí jako úspěšný i přes vyšší úhyny včel za poslední zimu. Společnost Medokomerc uvedla, že letos včelaři vytočili více medu než v posledních dvou letech a regionálně se objevil lesní neboli medovicový med, který poslední dva roky v Česku chyběl. Včelařství Domovina na své farmě na Vysočině vyprodukovala o 40 procent více medu než loni, řekl spoluzakladatel podniku Josef Kölbl.

Podle jednatele společnosti Medokomerc Milana Špačka letos k lepším výnosům včelařů přispělo příznivější počasí než loni, hlavně v době květu řepky. Uvedl, že množství medu, které včelaři vytočí, závisí především na teplotě vzduchu a vlhkosti. Ideální situace je, když teploty přesahuj ve dne 25 stupňů Celsia a noční přesahují 12 stupňů Celsia. Spolu s vyšší vlhkostí vzduchu vznikají optimální podmínky pro vznik nektarů, který včely sbírají, doplnil. Špaček také očekává, že ceny medu by neměly před Vánocemi stoupat. "Med by tak měl zůstat dostupný, některé medy by mohly i mírně klesnout," uvedl.

Zájem o ochucené medy

Včelařství Domovina zaznamenalo velký zájem zákazníků o ochucené medy a 200procentní růst prodejů medů na svém e-shopu oproti loňsku, uvedl Kölbl. Připomněl, že letos farma s 200 včelstvy zaznamenala vyšší úhyn včel kvůli napadení kleštíkem včelím. "Úhyn odhadujeme na 20 až 30 procent populace, v minulých letech to bylo zhruba deset až 15 procent," doplnil.

Farma musí také sledovat výskyt sršně africké, která se specializuje na lov včel. V ČR jde o invazní druh, který se objevil v říjnu v západních Čechách. "Starost nám dělá dlouhý teplý podzim, protože včely by měly už být uložené ke spánku, což nejsou. Pro nás to znamená, že budeme ještě více kontrolovat zásoby medu v úlech, aby měly včely dost zásob na zimu a na jaře byly silné a produktivní," dodal.

Spotřeba převyšuje produkci

Medokomerc už dříve uvedl, že v ČR dlouhodobě spotřeba medu převyšuje tuzemskou produkci. Dováží se proto z jiných evropských zemí i z Jižní Ameriky, například z Argentiny. Na pultech českých obchodů se to pak projevuje větší nabídkou květových medů oproti lesnímu medu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down