05.10.2000 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výrobci metylesteru rozšiřují kapacity

Jen za první polovinu letošního roku překročila výroba metylesteru řepkového oleje celou loňskou výrobu. Podle Sdružení pro výrobu bionafty se v prvním čtvrtletí vyrobilo přes 15 tisíc tun MEŘO, ve druhém téměř 17 tisíc. Rovněž produkce směsného paliva, doplňuje ředitel sdružení Zdeněk Pokorný, je za část letošního roku vyšší než v odpovídajících obdobích minulých let.

Za pozitivní Pokorný považuje, že se pro bionaftu proti dřívějšku využívá mnohem více tuzemské řepky, která je dnes výhradní surovinou pro výrobu MEŘO. "Odhadujeme, že se letos vyrobí 65 tisíc tun metylesteru, což odpovídá zpracování asi 200 až 230 tisíc tun řepky," počítá. Mnozí výrobci však rozšiřují a modernizují své provozy, objevují se i noví investoři, kteří nikdy metylester nevyráběli. Na přelomu roku by celkové zpracovatelské kapacity mohly podle Pokorného přesáhnout už sto tisíc tun za rok. "To by pak znamenalo potřebu 300 až 340 tisíc tun řepky ročně," dodává.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down