Výrobci nealkoholických nápojů považují zvýšení DPH za absurdní

Zařazení nealkoholických nápojů do vyšší sazby DPH je podle Svazu minerálních vod nepochopitelné. Jde o nepromyšlený a diskriminační krok, uvedl dnes svaz v prohlášení. Změna je součástí balíčku úsporných opatření, který ve čtvrtek představila koaliční vláda Petra Fialy. Sazba daně z přidané hodnoty na nealkoholické nápoje by se podle vlády měla změnit z 15 na 21 procent. Skupina Mattoni 1873 a společnost Kofola, které jsou součástí svazu, už uvedly, že záměr považují za absurdní.

Podle předsedkyně svazu Jany Ježkové vláda nepřípustně dělí potraviny na výrobky s nezpochybnitelným zdravotním či sociálním významem, které budou mít 12procentní sazbu DPH, a nápoje včetně nealkoholických, které budou zatíženy 21procentní sazbou DPH a jsou tedy ve vládním pojetí nezdravé. Výklad je podle ní nejabsurdnější u balených minerálních, kojeneckých a pramenitých vod. Kohoutková voda, které bude coby vodné a stočné ve 12procentní sazbě DPH, není podle ní alternativou především pro kojenecké a minerální vody. "Přesto je podle vlády jejich konzumace zřejmě nezdravá, zatímco tiché víno coby alkoholický nápoj vláda nepochopitelně zvýhodňuje nulovou spotřební daní,“ poznamenala Ježková.

"Zvyšování DPH na nealkoholické nápoje je navrhováno nespravedlivým způsobem, v podobě ryzí diskriminace jednoho druhu potravin. Nealkoholické nápoje nemají být přepychovým artiklem, který by si mohli dovolit pouze vybraní jedinci. Jsou základní potřebou, kterou využívá široké spektrum obyvatel včetně dětí,“ reagoval generální ředitel Mattoni 1873 Ondřej Postránský.

"Obdobně nedává výrobcům smysl ani zařazení bylinných čajů nebo ovocno-zeleninových čerstvých šťáv mezi nezdravé potraviny,“ doplňuje Daniel Buryš, generální ředitel Kofoly ČeskoSlovensko.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down