08.07.2005 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výrobci potravin si na peníze z EU musí ještě počkat

Výrobci potravin, například pekárny či mlékárny, mohou v příštím období z operačních fondů Evropské unie získat 300 až 500 milionů korun. Neobdrží je však dříve než letos na podzim, nebo až na začátkem příštího roku. Pro zemědělce, kteří už dotace čerpají, jsou v operačních programech EU připraveny dokonce asi dvě miliardy korun. Rozdíl v úrovni dotačních prostředků zdůvodňuje ministr zemědělství Petr Zgarba tím, že základní zemědělská výroba je v horším finančním stavu než podniky v potravinářském průmyslu, a proto potřebuje větší podporu.

Podle původních záměrů měly firmy čerpat dotace už mnohem dříve. Potravinářská komora ale loni přešla pod ministerstvo průmyslu a obchodu, prostřednictvím kterého chtěla dotace získat. Ministerstvo průmyslu ale firmám peníze nepřidělilo, protože Úřad pro hospodářskou soutěž rozhodl, že zpracovatelé prvotních zemědělských produktů spadají pod ministerstvo zemědělství. Firmy se vrátily zpět k ministerstvu zemědělství, které novou dohodu s EU teprve připravuje, vysvětlil Zgarba zdržení finanční pomoci.
Výrobcům potravin evropské peníze ale chybí. Podle generálního ředitele Mlékárny Kunín Zbyňka Gebauera musí investovat v každém případě, jinak by ztratili schopnost konkurovat na zahraničních trzích. Mlékárna potřebuje investovat především do drahých technologií na výrobu produktů s dlouhou záruční lhůtou.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down