05.08.2002 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výrobci potravin už druhý rok nepotřebují “prohlášení o shodě“

Je s podivem, jak málo jsou výrobci, ale také provozovatelé nejrůznějších prodejních sítí i organizátoři akcí, které mohou s prodejem nebo distribucí potravin souviset, informováni o současné platné legislativě. Inspekce se neustále setkává s žádostmi některých výrobců potravin o vystavení tzv. „prohlášení o shodě“ s tím, že bez něj nemohou potraviny vyrábět nebo že je vyžadují jejich odběratelé.

Obávají se, že je při kontrole budou muset předkládat inspektorům České zemědělské a potravinářské inspekce.
Už k 1.1.2000 - v souvislosti s novelou zákona č.110/1997 Sb. o potravinách a tabákových výrobcích - však bylo změněno ustanovení paragrafu 3 tohoto zákona. Proto se ke stejnému datu nevymahatelnou stala také prováděcí vyhláška MZe č.220/1998 Sb., o způsobu a rozsahu posuzování shody potravin…, která byla poté k 1.1.2002 definitivně zrušena. Nejen pro výrobce, ale de jure pro všechny, kdo uvádějí v České republice na trh potraviny, tak zanikla povinnost opatřit své výrobky „prohlášením o shodě“. Není tedy možné je ze zákona vymáhat.
Současná legislativa – a tak tomu je i v zemích EU – je nastavena tak, že každý, kdo potraviny uvádí do oběhu, je zodpovědný za jejich zdravotní nezávadnost, odpovídající jakost, řádné označení, a tak dále, tak, jak to předepisují příslušné zákony a vyhlášky. Nejdůležitějším právním předpisem je v této souvislosti již citovaný zákona č.110/1997 Sb. o potravinách a tabákových výrobcích, v platném znění, a pochopitelně navazující prováděcí předpisy.
Z hlediska kontroly inspekce je tedy naprosto nepodstatné jaké a kolik certifikátů kontrolovaná osoba na příslušné zboží vlastní. V okamžiku, kdy uvádí do oběhu zdravotně závadnou potravinu nebo nedodržuje některý z příslušných předpisů, je za tuto skutečnost zodpovědný.
Pokud takový doklad odběratelé od výrobců požadují, pak je možné o jeho vystavení požádat např.některou z komerčních akreditovaných laboratoří. Takové certifikáty však mohou být použity výhradně v rámci obchodně – právních vztahů a nikoli jako doklad předkládaný při kontrole. Výjimkou jsou certifikáty vystavované Českou zemědělskou a potravinářskou inspekcí pro vývoz čerstvého ovoce a zeleniny do zemí EU, certifikáty týkající se dovozu a vývozu vína a exportu potravin do Ruska.
Inspekce se snaží napomáhat ke zlepšení právního vědomí těch, kdo v oblasti potravin podnikají. Proto na svých webových stránkách uveřejňuje platná a plná znění zákonů a vyhlášek, které se potravinového práva týkají. Stačí otevřít si stránky www.czpi.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down