Výrobci zemědělských strojů jsou v recesi i letos

Recese výrobců zemědělské techniky pokračuje i letos. Důvodem jsou nízké výkupní ceny zemědělských surovin, ukončení evropských kvót na ceny mléka či embargo Ruska na dovoz surovin a techniky z Evropy. Na konferenci Očekávaný vývoj automobilového průmyslu v ČR a střední Evropě to řekla členka představenstva Zetor Tractors Margaréta Víghová.

Vlády některých států podle ní nestačily připravit dotační programy pro nákup zemědělské techniky, což mnoho zemědělců nutí odkládat pořízení nového stroje. Evropský traktorový trh zaznamenal meziroční pokles o 7,5 procenta, přičemž v některých zemích byl propad i dvojnásobný a jen v Polsku činil dokonce 40 procent.

Jak uvedla Víghová, existují i výjimky, například litevský trh zaznamenal ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zdvojnásobení počtu prodaných traktorů, což se významně promítlo i do odbytu strojů značky Zetor. Firmě se podle ní daří prodávat i v Německu, kde sice v pololetí trh celkově poklesl, ale brněnské traktory jsou zde stále žádanější. Firma posiluje dlouhodobě marketing i cenové kampaně.

Střednědobým cílem společnosti je podle Víghové posílit pozice v západní Evropě, proto byla například otevřena nová pobočka ve středním Německu, i ZETOR UK Ltd. rozšířila svůj obchodní tým. Firma také podle ní jedná s dalšími dealery.

Své hospodářské plány Zetor tradičně nekomentuje. V polovině roku ale společnost informovala, že chce letos navýšit prodej traktorů na víc než 4000 kusů, konkrétně 4005. Loni jich firma prodala 3773, což bylo nejméně od roku 2010.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *