Vláda by měla podpořit pěstování cukrovky pro výrobu bioetanolu, což vyhovuje ekologickým postupům, uvedl místopředseda zemědělského výboru sněmovny a také předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Zároveň souhlasí s plánovaným protestem pěstitelů cukrovky, kteří se mají příští týden sejít před německým a britským velvyslanectvím kvůli záměru cukrovarnické společnosti Eastern Sugar (ES) uzavřít pět závodů ve střední Evropě, včetně tří cukrovarů v České republice.
Podle Kováčka ale zemědělci se svými požadavky neuspějí, stát teď již na dané situaci už nic nezmění. Pěstitelé by měli podle komunistů dostat kompenzace ve výši 30 procent. Také požadují, aby se kompenzace vztahovaly i na dodavatele pěstitelů cukrovky.
Ministerstvo zemědělství bude podle mluvčí Táni Králové chtít, aby pěstitelé dostali mnohem vyšší odstupné, než jim cukrovarnická společnost nabídla.
Eastern Sugar zvažuje uzavření závodů ve střední Evropě kvůli omezení výroby cukru v Evropské unii. Společnost drží kvótu na výrobu zhruba 102 tisíc tun cukru. Pokud by domácí závody v Němčicích na Hané, Kojetíně a Hrochově Týnci zavřela a kvótu odprodala Bruselu za stanovenou kompenzaci, klesla by o více než pětinu domácí produkce cukru limitovaná národní kvótou ve výši 454 tisíc tun. Česká republika, která je nyní vývozcem cukru, by musela tuto komoditu dovážet.