Tvorba určitého typu bradavic a nepěkných výrůstků okolo očí, uší, vemene či mezi prstními polštářky u zvířat, například psů, skotu, koní, ale i srnčí zvěře, má na svědomí papillomavirus. Pokud se zjistí při veterinární prohlídce na jatkách takové bradavice a novotvary, je nutné je odstranit, aby bylo maso posouzeno jako způsobilé pro lidskou spotřebu. Podmínkou přitom je, že onemocnění nesmí vyvolat další změny zdravotního stavu zvířete. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.
U psů, poku nedojde k poranění a následnému zhnisání, papilomatóza většinou odezní. U skotu či koní převážně též papilomatóza během několika měsíců odezní. Pozor však na poranění a druhotnou infekci, varuje Duben. Papilomatózu lze podle něj léčit, u koní například homeopatickým přípravkem z túje, popřípadě je možné koně i skot vakcinovat. V některých případech se dá některé bradavice odstranit chirurgicky, což může pomoci rychlejšímu zmizení ostatních.
U srnčí zvěře lze rovněž těžké hovořit o léčbě. V poslední době byly zjištěny případy papilomatózy u ulovených kusů v okrese Jindřichův Hradec, na Dačicku, v okolí Českých Budějovic a v jedné lokalitě okresu Znojmo. Lovci by měli s takto postiženými kusy zacházet obezřetně, odstraněné bradavice neškodně odstranit, aby se zabránilo další nákaze volně žijících zvířat. Jde o onemocnění virového původu. Člověka by ohrozit nemělo, přesto je dobré dbát na hygienu, doporučuje Duben.