Vysazování nepůvodních ryb se zjednoduší

Návrh nařízení, které zjednoduší vysazování nepůvodních druhů ryb v ČR, jako je například pstruh duhový, siven americký nebo několik druhů jesetera, schválila vláda. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. Při vysazování vybraných druhů již nebude potřeba zvláštní povolení podle zákona o ochraně přírody a krajiny.

V odůvodnění návrhu nařízení se uvádí, že přispěje ke stabilizaci a udržitelnosti rybích společenstev v rybářských revírech v ČR a zjednodušení postupů při rozšiřování spektra ryb v revírech. Vysazování nepůvodních druhů má přispět k částečné kompenzaci negativních vlivů, jako jsou klimatické změny, nadměrný výskyt predátorů nebo rozkolísanost průtoků.
Návrh také uvádí, že nařízení obsahuje seznam druhů, které tvoří významný podíl v úlovcích sportovních rybářů. Pstruh duhový nebo siven americký může podle materiálu plnit funkci vhodné alternativy za některé původní druhy, jako jsou pstruh obecný nebo lipan říční, které ohrožuje hlavně vydra říční a kormorán rybožravý.
Materiál uvádí, že například pstruh duhový se v českém rybářství využívá již od roku 1888 a jde o celosvětově významný druh. Spolu se sivenem americkým tvoří zhruba třetinu všech úlovků sportovních rybářů. Ve zprávě se také uvádí, že jeseteři patří mezi hospodářsky nejcennější druhy, které byly vždy loveny pro kvalitní maso a v ČR roste poptávka po mase jeseterovitých druhů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down