10.01.2003 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyšetřování na BSE musí pokračovat

Zhruba 290 tisíc kusů skotu vyšetřily za loňský a předloňský rok tuzemské státní veterinární ústavy na BSE. "Pozitivní byly dosud čtyři kusy a podle dosavadních zkušeností není pravděpodobné, že by se najednou objevilo více pozitivních zjištění než možná zase několik ojedinělých kusů," sdělil mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Vyšetřování je podle něj nadále nezbytné, protože inkubační doba BSE trvá několik let. Všechny u nás zjištěné nemocné kusy skotu spadají rokem narození do období, kdy se na evropském kontinentě pravděpodobně nelegálně pohybovala závadná britská masokostní moučka, která se pak zřejmě dostala nedopatřením v mísírnách krmiv i do krmiva pro skot. "Podle odhadů jsou dosud na živu desetitisíce kusů narozených právě v tomto období, takže je možné, že se ještě nějaký kus pozitivní na BSE může objevit," dodal Duben.
Od prvního výskytu nařídila SVS na nemoc testovat veškerý poražený skot starší třiceti měsíců. Předtím se prověřovaly jen vymezené rizikové skupiny. Předloni hradil náklady vyšetřování stát. Od loňska přešla tato povinnost u poráženého skotu na zpracovatele. Za test platí jatka 1350 korun. Letos se rozšiřuje vyšetřování uhynulých kusů, hrazené státem, z několika tisícového vzorku na všechny. "Podle odhadů může toto množství dosahovat až 30 tisíc, což znamená zátěž pro státní rozpočet kolem 40 milionů korun," uvedl Duben.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down