Výsledek jednání ministrů zemědělství EU o reformě cukru je nejistý

Výsledek zasedání ministrů zemědělství evropské unie, kteří stále jednají o reformě cukerního pořádku, zůstává nejistý. Po sérii konzultacích s jednotlivými delegacemi se očekává, že Evropská komise a britské předsednictví nabídnou další ústupky, jen aby dosáhly přijetí reformy. Aby návrh reformy prošel, musí být schválen kvalifikovanou většinou zemí. Komisařka Mariann Fischerová-Boelová a předsedající britská ministryně Margaret Beckettová usilují o schválení reformy na nynějším zasedání, které potrvá do čtvrtka. Na přijetí kompromisu apelují snad všechny delegace, ale v zákulisí se spekuluje i o případném mimořádném jednání v lednu.

Ministr zemědělství ČR Jan Mládek vysvětlil, že v roce 2009 bude evropský trh otevřen dovozům z chudých rozvojových zemí. Pokud by se tak stalo bez přípravy, pravděpodobně by to vedlo k zániku evropských cukrovarů i pěstitelů. Tím vyjádřil podporu návrhu Evropské komise. Ten počítá se snížením cen cukru o 39 procent a cukrové řepy o více než 42 procent.
Proti reformě se na předchozím zasedání postavilo 11 zemí z jihu a severu EU, včetně Španělska, Itálie a Polska, které se obávají zániku vlastní výroby cukru. Dohromady jde o blokační menšinu, kterou nyní mají oslabit dílčí ústupky.
Systém dotací, který v EU přetrval skoro čtyři desetiletí a vedl k více než trojnásobným cenám cukru v Evropě proti světovému trhu, vyprší napřesrok v červenci. Kvůli prohře ve Světové obchodní organizaci (WTO) nelze pravidla prodloužit; verdikt musí EU do konce května naplnit.
Na výsledek čekají i někdejší evropské kolonie z Afriky, Karibiku a Pacifiku, které jsou závislé na zvýhodněném přístupu svého cukru na evropský trh. Ve společném prohlášení dnes vyjádřily obavy, že drastický pokles cen zdevastuje naše ekonomiky a zničí živobytí statisíců lidí a farmářů. Vybídly EU ke štědřejší pomoci na přizpůsobení se reformě: příští rok 100 milionů eur a půl miliardy v roce následujícím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *