10.11.2005 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výsledky kontroly ozářených potravin

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) vytipovali pro kontrolu ozářených potravin komodity, které již dříve zachytili jako problematické. U výrobců, dovozců i prodejců odebrali dvacet vzorků koření, bylinných čajů, doplňků stravy, instantních nudlových polévek a nudlí. Tři z nich neodpovídaly příslušným předpisům, informovala mluvčí potravinářské inspekce Daniela Kolejková.

Dva výrobky z dvaceti neodpovídaly podle výsledku laboratorní analýzy příslušným předpisům, protože byly ošetřeny ionizací s tím, že informace o tom na obalu chyběla. Třetí, doplněk stravy Vital Alfalfa Extrakt, byl ozářen, přestože to příslušné předpisy nedovolují. Informace o tomto výrobku inspekce zaslala do RASFF, upřesnila Kolejková.
S potravinářskou inspekcí během této kontroly spolupracovala specializovaná německá laboratoř WEJ/Eurofins v Hamburku. Výsledky navazující kontroly už bude možné získat na základě analýz prováděných vlastní laboratoří SZPI v Praze. Na doporučení misí Evropské komise byla vybavena nejmodernějšími přístroji pro detekci ozáření u mnohem širšího spektra potravin, sdělila dále Kolejníková.
Mluvčí připomněla, že SZPI je od vstupu ČR do Evropské unie povinna kontrolovat ozářené potraviny a o výsledcích kontrol pravidelně informovat Evropskou komisi.
Ošetření potravin a surovin ionizujícím zářením je podle Vědeckého výboru pro potraviny pro spotřebitele bezpečnější než jiné metody, jimiž by výrobci mohli chránit své produkty před rychlou zkázou. Přesto je však ozařování potravin citlivým a veřejností diskutovaným tématem, a proto musejí být potraviny označeny slovy: ionizováno nebo ošetřeno ionizací nebo ošetřeno ionizujícím zářením tak, aby byl spotřebitel jasně informován, dodala mluvčí inspekce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down