29.05.2000 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výsledky šetření ploch raných brambor

Výsledky resortního šetření Zem (MZe) 8-01: Výkaz osázených ploch raných brambor k 20.dubnu 2000

Oddělení statistických služeb MZe provedlo koncem dubna resortní šetření osázených ploch raných brambor s pomocí vzorku vybraných respondentů - pěstitelů raných brambor. Cílem bylo zjistit tendence (nárůst, pokles) v pěstování raných brambor v porovnání s loňským rokem. Základ pro adresář respondentů poskytl Český statistický úřad (ČSÚ). Respondenty šetření se staly zpravodajské jednotky (právnické i fyzické osoby), které poskytly ČSÚ údaje v roce 1999 při šetření Zem V 6-01 (roční výkaz o sklizni zemědělských plodin). Do těchto šetření nejsou zahrnuti drobní pěstitelé - samozásobitelé. Produkce této skupiny pěstitelů slouží, podle našeho předpokladu, pro jejich vlastní spotřebu a není předmětem obchodu.

Z výsledků šetření osázených ploch raných brambor se odhaduje, že v letošním roce dochází k mírnému poklesu ploch na 17 380 ha. Ve srovnání s naším loňským výsledkem (odhad pro rok 1999 činil 17 984 ha) to znamená, že se úhrnná plocha v letošním roce snižuje a to o 604 ha. Ze statistiky ploch za více let je zřejmé, že zájem o rozšiřování ploch raných brambor, patrný v devadesátých letech, již ustal. Níže uvedené tabulky nám ukazují, že existují poměrně značné rozdílnosti, a to jak u velikostních skupin, tak u jednotlivých krajů.
V porovnání s loňským rokem zjišťujeme, že hlavní vliv na snižování osázených ploch raných brambor mají především velcí pěstitelé z velikostní skupiny nad 20 ha, kde poklesly plochy o 2% (loni nárůst o 11%). Vedle toho došlo ke snížení ploch u skupiny respondentů pěstujících rané brambory na malých plochách do 1 ha. Úbytek osázených ploch v této skupině byl zaznamenán již v roce 1998 ( 16,5%), též v roce 1999 ( pokles o 11%) a rovněž letos (7%).
Podle statistického rozboru největší počet pěstitelů spadá do skupiny respondentů, kteří mají osázeny ranými bramborami plochy v rozmezí 1,0 - 4,9 ha (31%); u těchto pěstitelů zůstává osázená plocha v porovnání s loňským rokem téměř nezměněna. Větší zastoupení mají tentokrát i pěstitelé ze skupiny 0,1 – 0,9 ha (22%).
Další skupinou respondentů jsou pěstitelé, kteří v roce 1999 rané brambory sázeli, ale letos je již nepěstují. Existuje ovšem i skupinka „opačných“ pěstitelů: loni rané brambory nepěstovali, ale letos je zasadili. V obou případech jde převážně o drobné pěstitele s malým podílem na celkové sklizni.

Pozn. poslední řádek (velikostní skupina) je zčásti kompenzován opačnou skupinkou podniků, které letos rané brambory sázely,ale loni vykázaly nulu.

Zpracoval: Oddělení statistických služeb MZe
Komentář: Ing. Irena Vozková

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down