Výsledky výzkumné expedice biologů

Biologové z Ústavu biologie a chorob volně žijících zvířat Fakulty veterinární hygieny a ekologie VFU Brno prozkoumávali odlehlé končiny střední Ameriky. Během terénních pobytů v národních parcích a horských oblastech Kostariky vyšetřují místní avifaunu na přítomnost ektoparazitů – parazitů žijících na těle ptáků. Při své studii už objevili několik doposud nepopsaných druhů roztočů a všenek. Letošní výzkum je zavedl až do vysokohorských biotopů Kostariky a podle nasbíraných vzorků biologové již nyní odhadují, že řadu ektoparazitů ještě významně rozšíří o nové druhy. Uvedla to mluvčí Veterinární a farmaceutická univerzity Brno Lucie Stejskalová.

Kostarika je rájem pro všechny biology a milovníky přírody z celého světa. Její různorodé přírodní podmínky – od nížin na karibském i pacifickém pobřeží, přes deštné horské pralesy, až k vrcholům řady činných vulkánů – nabízejí neuvěřitelně rozmanitý počet živočichů, což se týká nejen biodiverzity na úrovni atraktivních druhů jako jsou třeba savci či ptáci, ale třeba i parazitů. Biologové z VFU Brno se při své studii zaměřili na místní avifaunu, která je druhově velmi rozmanitá a na níž dokumentují přítomnost ektoparazitů jako jsou roztoči (klíšťata, trombikuly, péřoví roztoči) a všenky, blechy či ptakotrudky. Oproti roku 2004, kdy studijní materiál sbírali především v nížinných oblastech u Karibského moře, a roku 2009, kdy se pohybovali ve středních polohách, se během letošního srpna dostali až do vysokohorských oblastí vulkánu Barva a Cerro de la Muerte (Hora smrti).
„Ptáků žije v Kostarice přes 850 druhů, což je víc než v Evropě nebo celé Severní Americe na sever od Mexika,“ říká prof. MVDr. Ivan Literák CSc., přednosta Ústavu biologie a chorob volně žijících zvířat FVHE VFU Brno. „Našemu ústavu se podařilo získat tříletý grant od Akademie věd ČR, díky kterému se můžeme dlouhodobě a systematicky zabývat výzkumem tamní ptačí fauny a jejich vnějšími parazity. Jednotlivé druhy ptáků v terénu vyšetřujeme na přítomnost ektoparazitů a provádíme sběr vzorků, které po návratu detailně analyzujeme v laboratořích. Za dobu trvání výzkumu se nám podařilo popsat už na osm nových druhů roztočů a devět druhů všenek a při zpracování výsledků finálních analýz materiálů přivezených z letošní expedice, které bude probíhat v následujících měsících, očekáváme, že se ještě podaří determinovat řadu nových druhů ektoparazitů,“ doplňuje profesor Literák.
Čeští biologové navázali přímo v Kostarice spolupráci s místním rozsáhlým vědeckým institutem INBio (Instituto Nacional de Biodiversidad), kterému zasílají nový typový materiál, jenž při svých studiích doposud zaznamenali. Současně jsou veškeré jejich aktivity koordinovány a povoleny kostarickým Ministerstvem životního prostředí, energie a telekomunikací (MINAET).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *