28.05.2010 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výsledky zkoušení odrůd řepky olejky

Zkoušení odrůd řepky ozimé pro Seznam doporučených odrůd pokračovalo dalším ročníkem 2008/2009. Zkoušený sortiment byl sestaven z 21 odrůd, z toho bylo 14 liniových a sedm hybridních. Pokusy byly založeny na 19 pokusných místech, z nichž se podařilo vyhodnotit 15.

Výsledky z loňského ročníku zkoušení byly spolu s výsledky předcházejících let 2008 a 2007 společně vyhodnoceny. Získané výsledky umožnily rozdělení odrůd do jednotlivých kategorií doporučení:

Předběžně doporučené odrůdy

Odrůdy 1. rokem zařazené do pokusů pro Seznam doporučených odrůd (SDO) s nejméně tříletými výsledky zkoušení, z toho jeden rok v pokusech pro SDO.

Doporučené odrůdy

Odrůdy musí absolvovat nejméně dva roky zkoušení v pokusech pro SDO a současně splňovat výchozí kritéria pro doporučení.

Ostatní odrůdy

Odrůdy, které také absolvovaly nejméně dva roky zkoušení pro SDO, ale nesplňující některé z výchozích kritérií pro doporučení.

Průměrné výsledky z let 2007–2009

Vyhodnocení
V tabulce a grafech jsou uvedeny průměrné výnosové výsledky, tj. výnos semene a oleje, agronomické a kvalitativní vlastnosti.

Liniové odrůdy

Prvním rokem v kategorii liniových odrůd byly do pokusů pro doporučování zařazeny odrůdy Benefit, Chagall, Komando, Mickey a NK Morse. V tabulce jsou uvedeny v kategorii předběžně doporučených odrůd.
V obou oblastech pěstování dosáhly nejvyššího výnosu mezi liniovými odrůdami předběžně doporučené odrůdy NK Morse a Chagall, v teplé oblasti pěstování se k nim přiřadila doporučená odrůda Ladoga a v chladné oblasti doporučený Labrador.
Vysokých výnosů v teplé oblasti pěstování dosáhly odrůdy Remy, Asgard, Benefit, NK Passion a Mickey, v chladné oblasti Manitoba, Ladoga, Asgard, Benefit, Komando a Mirage.
Do kategorie odrůd ostatních se řadí výnosově zaostávající odrůdy Cadeli a Atlantic, a to v případě Atlanticu i přes vysoký obsah oleje.

Hybridní odrůdy

Výkonnost sortimentu hybridních odrůd se registrací nových moderních hybridů v letech 2007 a 2008 a jejich následným zařazením do pokusů výrazně zvýšila. Sortimentu svojí výkonností dominují předběžně doporučené pylově fertilní hybridy Hornet, NK Oktans, NK Petrol, NK Speed, Rohan a Sitro. V teplé oblasti pěstování nejvyššího výnosu semene dosahují odrůdy v pořadí Sitro, Rohan, NK Octans a NK Speed a v chladné oblasti Sitro, NK Petrol, Rohan, NK Speed a NK Octans.
Mezi odrůdy ostatní je pro nesplnění výnosových kritérií řazena hybridní odrůda Merano.

(grafické přílohy – tabulky, grafy – naleznete v tištěné verzi Zemědělce)

Klíčové informace

- Od února letošního roku je k dispozici nové vydání společné publikace Seznamu doporučených odrůd řepky olejky a sóje a Přehledu odrůd dalších olejnin a kmínu.
- V publikaci lze nalézt podrobné informace nejen o odrůdách řepky ozimé zkoušených pro doporučování, ale také o odrůdách nově registrovaných. 
- Najdeme tam rovněž  informace o odrůdách dalších druhů olejnin.

 

Ing. Petr Zehnálek,
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský,
Referát olejnin, meziplodin a kmínu,
Hradec nad Svitavou

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down