Vysoká sklizeň obilí nesníží cenu mouky, tvrdí mlynáři

Cena mouky navzdory očekávané vysoké letošní sklizni obilí neklesne. Kvůli problémům s jeho kvalitou může naopak spíše stoupat. Uvedl to předseda Svazu průmyslových mlýnů Pavel Filip. Podle ministerstva zemědělství by celková letošní produkce obilí v Českém republice mohla dosáhnout okolo 8,6 milionu tun. V takovém případě by šlo o třetí nejvyšší sklizeň v historii. Dobrou úrodu očekávají také světové obilnářské velmoci. Obchodníci proto tlačí dodavatele ke zlevnění mouky a pečiva.

Vzhledem k tomu, že se velké množství chlebových obilovin z letošní sklizně pohybuje na hraně potravinářské a krmné kvality, což povede k vyšším nákladům spojeným se sestavováním jakostně přijatelných partií pro mlýnské zpracování, jsou tyto tlaky (na snížení cen) neopodstatněné, uvedl Filip. Ceny mlýnských výrobků mohou na základě těchto skutečností spíše stoupat.

Podle Filipa je technologie českých průmyslových mlýnů na takové úrovni, že nehrozí nedostatek mouky pro výrobu chleba, pečiva, těstovin a dalších výrobků. Dosažení jakostních parametrů, které zpracovatelé požadují, bude prý ale letos podstatně nákladnější.

U pšenice jsou patrné nízké hodnoty obsahu bílkovin i jejich kvality nezbytné pro pekařské zpracování, poznamenal Filip. Vyskytují se podle něj značné regionální rozdíly a některé partie vykazují vysoké známky porůstání, což vede k poškození škrobu. Ještě více než u pšenice se tento problém projevuje u žita, jehož sklizeň bude navíc o třetinu nižší než v loňském roce, dodal.
Dobrou sklizeň obilí předpokládají také významné světové obilnářské velmoci. Například na Ukrajině by navzdory krizi a bojům mohla letos úroda převýšit loňský rekord 63 milionů tun. Producentům obilí se letos daří i v Rusku a v Kazachstánu. Všechny tyto tři země, které jsou hlavními vývozci obilí z černomořských přístavů, čekají letos druhý rok vysoké sklizně.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2026 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Přehled ochrany osobních údajů

Tento web používá soubory cookie, abychom vám mohli poskytnout tu nejlepší možnou uživatelskou zkušenost. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání vás, když se vrátíte na naši webovou stránku, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webu jsou pro vás nejzajímavější a nejužitečnější.