31.03.2017 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vysoké ceny medu lákají na Novém Zélandu zloděje včel

Organizované kriminální skupiny na Novém Zélandu kradou včely a dále je přeprodávají. Využívají tak situace, kdy ceny medu v této zemi závratně rostou, píše agentura Reuters. "Je to nová zlatá horečka," říká Laurence Burkin, manažer společnosti The True Honey v Dannevirke, severně od Wellingtonu, kterému ukradli pět úlů.

Krádeže úlů se množí, do ledna bylo za uplynulých šest měsíců zaznamenáno 400 krádeží včelstev nebo medu, sdělila novozélandská policie, aniž poskytla údaje za předchozí období. "Nic nenasvědčuje tomu, že by v této chvíli šlo o jeden specializovaný gang zlodějů, ale domníváme se, že tato trestná činnost je organizovaná a pravděpodobně prováděná ve skupině," uvedl Alasdair MacMillan z novozélandské policie.

Krádeže se objevují v době, kdy novozélandská produkce medu vzkvétá. Vývoz se podle údajů místního ministerstva průmyslu do června meziročně zvýšil o 35 procent na 315 milionů novozélandských dolarů (5,6 miliardy Kč). Asi třetina medu se prodává do Číny a do Hongkongu. Včelaři se domnívají, že za narůstajícími krádežemi včelstev je rostoucí cena místního medu Manuka, která se podle oficiálních údajů od roku 2012 zvýšila třikrát. "Med je předražený, je to absurdní. Jsou to lehce vydělané peníze," domnívá se Bruce Robertson, ředitel včelařské firmy Haines Apiaries na severu Nového Zélandu. Med Manuka je místní produkt ceněný pro své antibakteriální účinky a chuť. Podle vládních údajů se prodává za 148 novozélandských dolarů (2600 Kč) za kilogram. Včelí roj stojí 2000 novozélandských dolarů (35 000 Kč).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down