28.07.2006 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vysoké teploty a sucho kůrovcům vyhovují

Tropické teploty a nedostatek vláhy vytvářejí pod kůrou zvláštní mikroklima, které kůrovcům vyhovuje a doslova jim voní. Nálety škůdců zaznamenávají lesníci v ostravských městských lesích a hovoří o kalamitním stavu, potvrdil Moravskoslezskému deníku Zdeněk Kwapulinski, ředitel Ostravských městských lesů.

Samičky nakladou asi šedesát vajíček pod kůru stromů, kde se zároveň samy sytí. Po asi šesti až osmnácti dnech se líhnou larvy, které se také živí lýkem, po šesti až čtyřiceti dnech se kuklí a po dalších šesti až sedmnácti dnech se líhne dospělý brouk. Dospělý jedinec pak opouští mateřský strom a spolu s dalšími brouky napadá další stromy, které potom usychají.
Lesníci v místech, kde zjistí výskyt brouka, instalují lapače a lapáky. Lapák je pokácený strom, který je zakrytý větvemi. Pro kůrovce je to ideální místo. Do lapáků nalétávají, aby byli následně likvidováni spolu s ním.
Ztížená situace je v oblasti severní Moravy a Slezska. Vyskytuje se tam totiž jiný druh kůrovce, na území České republiky neobvyklý. Jde o kůrovce severního, jehož odlišné chování ho chrání před účinným zásahem lesníků. Tento druh kůrovce přišel před více než deseti lety z Polska. Hlavní problém je ve výšce letové hladiny, která je asi o deset metrů vyšší než u kůrovce smrkového, takže nastražené lapáky i lapače se ho prakticky netýkají. Za jednu sezónu se obvykle vystřídají dvě generace žravého brouka, v kalamitních letech však mohou být až čtyři.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down