Vyspělé zemědělství patří mezi priority resortu

Na takzvané chytré technologie v zemědělství chce Česká republika v příštích pěti letech směřovat více než jednu miliardu korun. Tyto chytré technologie jsou nejvíce potřeba v prvovýrobě, kde schází pracovníci. "Vyspělé zemědělství patří mezi priority našeho resortu, zajistit tak dostatek kvalitních potravin pro obyvatele," řekl na tiskové konferenci v Českých Budějovicích ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Nejvíc chybí pracovníci v živočišné výrobě, jako je produkce mléka a v zemědělské prvovýrobě. Nové technologie se proto zavádí právě tam. "Zejména v zemědělské prvovýrobě, kde je velký problém se sháněním pracovní síly. Zemědělské podniky se tak logicky snaží lidskou práci, tu nejjednodušší, nahradit automatizací, umělou inteligencí, robotickými systémy. Potřeba těchto inovací je i v pěstování zeleniny, v rozvoji akvaponických systémů (kombinující chov ryb a pěstování rostlin)," řekla ČTK ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná. Fakulta zemědělská a technologická Jihočeské univerzity chce v akademickém roce 2023 / 2024 otevřít obor zaměřený na tyto technologie. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down