21.09.2007 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyšší cena elektřiny zdraží potraviny

Energetická společnost ČEZ dnes potvrdila, že od ledna stoupne cena elektřiny o 14,4 procenta. Konečné tarify regulovaných cen vyhlásí Energetický regulační úřad v listopadu. Cenu ovlivní i nově zaváděná ekologická daň. Potravináři tvrdí, že ohlášené zdražení se nutně promítne do cen jejich výrobků.

Ceny mlékárenských výrobků už nyní zvedá poptávka převyšující nabídku na mezinárodním trhu. Trend růstu se zřejmě ještě zvýší po úpravě cen elektřiny. Zatím ale nelze odhadnout, jak velký dopad mít dražší elektřina do mlékárenských výrobků, uvedl předseda Českomoravského svazu mlékárenského Michala Němce.
Tlak ze strany pekařů na obchodní řetězce, aby jim daly lepší cenu kvůli rostoucím nákladům, trvá již déle. Po zdražení elektřiny budou zřejmě muset obchodní řetězce ustoupit a pekárenské výrobky zdražit, aby do nich promítly rostoucí náklady na elektřinu.
Energeticky náročné je i zpracování masa. Podle předsedy Českého svazu zpracovatelů masa Jaromíra Klouda budou muset masokombináty promítnout vyšší náklady do cen. Konečná cena masných výrobků bude záviset také na tom, o kolik zvýší jejich cenu obchodníci.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down