18.03.2003 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyšší clo uklidní trh

Ve snaze zabránit přílivu subvencovaného vepřového masa z Polska do České republiky zvýšila vláda minulou středu clo pro jeho dovoz. Reagovala tak na rozhodnutí polského ministerstva zemědělství a rozvoje, které podpořilo vývoz téměř 41 tisíc tun čerstvého a chlazeného vepřového masa částkou 2,3 zlotých na kilogram, což je asi 17 korun na kilogram.

Průměrná dovozní cena vepřového masa z Polska se tak u nás v první dekádě března pohybovala kolem 26,70 Kč/kg. Přitom průměrná dovozní cena této komodity z ostatních zemí lehce přesahovala 50,20 Kč/kg. Kdyby k nám Polsko vyvezlo podstatný objem subvencovaného vepřového, zemědělský sektor by mohl podle MZe zkolabovat. Současný tuzemský trh je totiž ovlivněn zhoršenou situací na konci loňského roku, kterou způsobil přetlak nabídky jatečných prasat a vepřového masa. Vysoká nabídka znamenala prudký pokles cen prasat. Ten se podařilo zastavit až zásahem Státního zemědělského intervenčního fondu, který začal subvencovat export. Finanční roční limit fondu k těmto subvencím je ale necelých 72 milionů korun, což představuje export kolem deseti tisíc tun, zatímco polská strana na ně vyčlenila asi 1,75 miliardy korun.
Farmářská cena prasat u nás od začátku roku stoupala ze zhruba 26 korun na 28,9 koruny na konci ledna a poté se držela téměř na 30 korunách do konce února. Signály o dovozu vepřového z Polska ale průměrnou farmářskou cenu srazily již v prvním březnovém týdnu. Podle místopředsedy Odbytového družstva Agropork Jaroslava Míla se v polovině minulého týdne pohybovaly ceny kolem 26 Kč/kg a předseda Svazu zpracovatelů masa ČR Ladislav Steinhauser dokonce uvedl, že se před rozhodnutím vlády mnohde nakupovala prasata i za 25 Kč/kg.
Nařízení o zvýšení celní sazby, které předložilo MZe spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu, umožnila vládě přijmout Středoevropská dohoda o volném obchodu (CEFTA) uzavřená mezi ČR, Polskem, Maďarskem a Slovenskem. Podle ní, totiž lze odebrat celní preference pro konkrétní výrobek, když jeho dovozy způsobují vážné narušení trhu. V případě vepřového masa je na dovoz z Polska uplatňována preferenční sazba ve výši 25 procent, smluvní celní sazba pak činí 38,5 procenta. Vzhledem k tomu, že by kvůli subvenci poskytované polskou stranou taková celní ochrana nezabránila dovozům, zvyšuje nařízení smluvní celní sazbu o 50 procentních bodů na 88,5 procenta. Nařízení současně připouští, aby dodatečné clo neplatilo pro dovozy nesubvencovaného vepřového masa, v případě, kdy je celní hodnota v relaci s cenou na domácím trhu. Pokud by tedy vyměřené clo bylo nižší než 23 Kč/kg, vyměří se sazby cla 23 Kč/kg. U zboží jehož celní hodnota deklarovaná při dovozu činí více než 36 Kč/kg se zvýšené sazby dovozního cla neuplatňují.
Podle ředitele odboru komunikace MZe Pavla Kováře nabývá nařízení účinnosti dnem jeho vyhlášení ve sbírce zákonů a pozbývá platnosti koncem roku. Kovář však nepředpokládá, že by do doby nabytí účinnosti dovozy polského vepřového do ČR nějak dramaticky vzrostly. Celkově k nám bylo od počátku letošního roku do 9. března podle celní statistiky dovezeno 7775 tun vepřového masa, což je v přepočtu necelých 11 tun v živém. Za stejné období bylo v přepočtu na živou hmotnost vyvezeno více než šest tisíc tun. Z Polska k nám přišlo zatím pouze necelých 100 tun vepřového masa. Do jisté míry na tom mají podíl i zpřísněné veterinární kontroly a požadavek české strany, aby dovážené polské maso bylo zpracováno v jatkách, která mají certifikát EU.
Polské ministerstvo zemědělství do uzávěrky našeho listu rozhodnutí české vlády o zvýšení cel nekomentovalo, nicméně uvedlo, že po oficiálním obdržení nařízení bude zvažovat případné kroky vůči českým exportérům zemědělských komodit. Podle našich informací by se odvetná opatření mohla týkat zejména výrobků z rostlinné produkce.
Reakce na opatření vlády ke stabilizace tuzemského trhu jsou u většiny chovatelů i zpracovatelů pozitivní. Podle Steinhausera i Míla lze očekávat zvýšení farmářských cen prasat až po oživení trhu, kterému by měly napomoci blížící se velikonoční svátky. „Po nich by se cena měla dostat do normálu, tedy na úroveň kolem 1,1 eura za kilogram,“ dodává Steinhauser.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down