Vyšší dotace zvyšují prodej zemědělské techniky

Výrobci a obchodníci se zemědělskou technikou očekávají letos Podobně jako v letech 2004 a 2005 zhruba o 15 procent vyšší prodeje než loni. Zdůvodňují to vyššími zemědělskými dotacemi zejména z EU, jejichž čerpání začalo v roce 2005. Informoval o tom Dušan Benža, tajemník Asociace zemědělské a lesnické techniky s tím, že důsledkem tohoto očekávání je také zvětšení výstavní plochy pro letošní veletrhu zemědělské techniky Techagro, který se uskuteční v Brně od 2. do 6. dubna.

Asociace spolu s Veletrhy Brno letošní mezinárodní exhibici organizuje. „Výstavní plocha tria zemědělských veletrhů se oproti roku 2004 zvýšila ze 42.000 na více než 50.000 metrů čtverečních,“ řekla manažerka výstav Marie Surková. Z toho 40.000 čtverečních metrů tvoří Techagro, jehož plocha vzrostla o pětinu. Také lesnický a myslivecký veletrh Silva Regina se 7000 metrů čtverečních má větší plochu, neboť i poptávka po zařízení na zpracování dřeva je větší, hlavně po strojích na zpracování biomasy jako obnovitelného zdroje energie. Kolekci výstav doplňuje veterinární technika na Animal Vetexu.
Traktory a kombajny tvoří téměř 90 procent ročního prodeje zemědělské techniky. „Traktorů se loni u nás prodalo 1630, meziročně o 16 procent více, což je rekord od roku 1994, odkdy děláme statistiky,“ řekl Benža. Výhradně dovážených kombajnů loni obchodníci prodali 144, meziročně o 13 procent více. Letos lze očekávat zhruba stejné nárůsty. Pomůže k tomu další růst dotací, které se meziročně zvýší z 55 na 65 procent úrovně farmářů EU. Z toho 35 procent, oproti loňským 30, dostanou farmáři z unie, zbytek dodá státní kasa. Nákupy techniky se podle Benži zvyšují, i když zemědělská produkce klesá. Po předloňské ztrátě by měli být farmáři za rok 2005 v zisku mezi pěti až šesti miliardami korun, dodal.
„Zemědělci potřebují inovovat a evropské dotace jim k tomu pomáhají,“ uvedl Luboš Ulč, jednatel plzeňské Danagry, podle níž je největší poptávka po strojích na posklizňové ošetření zrna. Další vystavovatel z regionu, Agriimport Líté z Plzeňska cítí oživení poptávky po mulčovacích strojích a štěpkovačích dřevin a lesních porostů, které odebírají jak zpracovatelé, tak obce. Prodejci zemědělské techniky označují Brno jako „malý Hannover“, kde se každé dva roky koná, podobně jako v Paříži, nejprestižnější evropský veletrh zemědělských strojů. „Stánky v Brně jsou výstavnější než v Bologni na veletrhu Eima nebo na Agromeku v dánském Herningu. Také organizace a zázemí je lepší,“ uvedl Ulč. Navíc podle Surkové je plocha v Bologni dvakrát a v Hannoveru třikrát dražší. Podle Benži je Brno nejlepším veletrhem na východ od Hannoveru. Vystavovatelé se proto chtějí předvést také východoevropským zemím. Ze 600 firem bude 110 zahraničních.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *