04.10.2010 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyšší DPH zvedne ceny potravin

Pokud vzroste nižší sazba daně z přidané hodnoty (DPH), zvýší se podle ministra zemědělství Ivana Fuksy cena potravin jen asi o tři procenta. Ministr to uvedl včera v pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Podle obchodníků se však potraviny zdraží více, a to i kvůli avizovanému růstu cen energie. Elektrická energie, jak známo, bude stál více, aby se pokryly náklady na obnovitelné zdroje, zejména na fotovoltaické elektrárny. Fuksa se domnívá, že ceny potravin by mohl udržet na nižší úrovni stejně jako v minulosti konkurenční boj obchodních řetězců. Podle viceprezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Petra Vyhnálka se ale zvýšení nižší sazby DPH projeví více než polovinou z předpokládaného nárůstu daně o pět až sedm procent. Kromě růstu daně totiž obchodní řetězce musejí zohlednit také očekávané zdražení energií a své už nyní nízké prodejní marže.

Jak Vyhnálek uvedl, ziskovost českého potravinářského maloobchodu se pohybuje kolem jednoho procenta z obratu. To podle něj znamená, že cokoliv, co by nákladově zatížilo obchodníky v ČR více než jedním procentem, je automaticky přivede do mínusu. O tom, že zdražení potravin bude vyšší, je přesvědčen i prezident Agrární komory Jan Veleba. Ten navíc očekává přenos tlaku na nižší ceny od prodejců přes zpracovatele na zemědělce. "To může mít likvidační vliv na zbytky chovu prasat v ČR," varoval Veleba. Stát může podle Fuksy chovatelům pomoci tím, že by ovlivňoval ceny jejich vstupů a podpořil snadnější přístup českých výrobků na tuzemský trh. Další cestou je podpora kvalitních domácích potravin proti levnějším dovezeným, které splňují jen méně přísné normy Evropské unie. Podle Fuksy kvalitu potravin pomáhá zlepšit podpora regionálních potravin, projekt Čerstvá potravina nebo udělování národní značky kvality Klasa.
Snížená sazba DPH by se podle plánů vlády měla od roku 2012 zvýšit ze současných deseti procent až na 17 procent. Zároveň by měla snížit základní sazba DPH z 20 na 19 procent a firmám by klesly odvody na sociální pojištění o 3,5 procenta. Chybějící peníze by měly být nahrazeny právě růstem snížené sazby DPH. Vyšší úroveň nižší sazby DPH by mohla také vést ke zdražení léků, nových domů a bytů, veřejné dopravy, dodávek vody a tepla či knih.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down