14.06.2004 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyšší farmářská cena prasat zřejmě zdraží vepřové v obchodech

Farmářská cena prasat se zvýšila kvůli nedostatku prasat v celé východní i západní Evropě, míní předseda odbytového družstva Centroodbyt Jan Veleba.
Zdražení prasat se podle Svazu zpracovatelů masa zřejmě projeví v nejbližší době také v obchodech.

Farmářská cena prasat stoupla na 34 až 35 korun za kilogram proti třiceti až jednatřiceti korunám z počátku června. Postupný nárůst bude zatím trvat, odhaduje Jan Veleba.
Výrazné zdražení prasat se musí v nejkratší době projevit také na cenách v obchodech, soudí zároveň předseda Svazu zpracovatelů masa Ladislav Steinhauser. Odhaduje, že ceny na pultech vzrostou zhruba o desetinu, ale otázkou času je, kdy se zvednou o dvacet procent. Zároveň také poukázal na souvislost ceny a celkového nedostatku masa v Evropě.
Spotřebitelská cena nemusí stoupat do úrovně 35 korun za kilogram v živém. Až po překročení této hranice musí nutně růst i spotřebitelská cena, sdělil Veleba. Situací v produkci vepřového se budou v úterý zabývat chovatelé prasat na celorepublikovém shromáždění, které se koná po obilnářském fóru v Havlíčkově Brodě.
Po vstupu do Evropské unie producenti zaznamenali pokles výkupních cen prasat na třicet až jednatřicet korun za kilogram z předchozích asi 33 korun. Podle nich byl důvodem dovoz masa ze zahraničí. Zejména obchodní řetězce podle Veleby po odbourání obchodních bariér ve větší míře importovaly výsekové maso.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down