18.03.2008 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyšší mléčné kvóty od dubna

Ministři zemědělství Evropské unie včera v Bruselu schválili zvýšení kvót na produkci mléka v EU od začátku dubna o dvě procenta. Agroweb o tom informoval tiskový mluvčí MZe Petr Vorlíček.

„Liberalizace formou postupného navyšování mléčných kvót je jedním z řešení, jak systém připravit na zrušení kvót v roce 2015. Zároveň podporuje konkurenceschopnost a perspektivu sektoru,“ uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Spotřebitelům podle něj toto opatření přinese snížení cen mléčných výrobků a pomůže stabilizovat situaci na trhu. Zvýšení kvóty o 2,84 milionu tun podle něho prospěje i farmářům. "Budou mít volnější ruce ve svých rozvojových plánech a nebudou se muset tolik obávat penalizace za překročení kvóty," vysvětlil šéf resortu zemědělství.
Dosavadní omezení produkce mléka podle Gandaloviče zemědělcům neumožňuje reagovat na situaci na trhu, kdy vysoká poptávka po mléčné surovině ze strany českých, německých a italských mlékáren měla ve druhé polovině loňského roku za následek také růst cen mléčných výrobků.
Agrární komora podle svého prezidenta Jana Veleby není proti zvyšování mléčných kvót. "Dvě procenta toho zase tolik neřeší. ČR je navíc v situaci, kdy toto navýšení ještě nepotřebujeme. Pokud ČR navýší kvóty o dvě procenta, tak v příštím kvótovém roce (od dubna) navýšení nevyužijeme," řekl Veleba. Doplnil, že vyšší mléčné kvóty zatím nebude potřebovat více členských států EU.
Veleba se podivil tomu, že Gandalovič v souvislosti s dvouprocentním navýšením kvót na mléko ihned hovoří o snížení cen. Připomněl, že farmářské ceny mléka se loni u nás zvýšily pouze o šest procent. "Ministr zemědělství by měl hájit zájmy zemědělců. Jestli je to myšleno tak, že by měly (ceny mléka) znovu klesnout, tak by to nebylo dobře," uvedl Veleba.
Pro Českou republiku nová výše kvót činí 2,79 miliardy kilogramů, pro Slovensko 1,06 miliardy kilogramů. Postupné navyšování povolené produkce je podle zástupců České republiky způsobem, jak tuto část zemědělského trhu připravit na zrušení kvót v roce 2015.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down