22.02.2005 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyšší počet včelstev u nás zvýšil vloni produkci medu

Podle tajemníka Českého svazu včelařů Miloslava Peroutky loni meziročně vzrostla tuzemská produkce medu více než dvacet procent na zhruba 7740 tun. Přispěl k tomu nárůst počtu včelstev téměř o 80 tisíc na 557 tisíc.

Jak řekl, po dlouhé době se také ve větší míře vyskytla snůška tmavšího medovicového medu, který mají zákazníci v oblibě. Podle hrubého odhadu mohl loni tvořit asi čtvrtinu celkového výnosu, což bylo více než v předchozím roce, kdy bylo naopak hodně nektarového medu.Úbytek tmavého lesního medu se dával do souvislosti se zatížením přírody. "Začíná se zase objevovat. Možná to souvisí i s celkovým zlepšením našeho životního prostředí," uvedl Peroutka.
Rok byl ale rozdílný v jednotlivých oblastech, úspěšně ho mohou hodnotit včelaři na Vysočině, naopak jižní Morava měla lepší výnos předloni. Vzhledem k příznivému roku se včely více rojily a byl tak přirozený přírůstek včelstev. Vliv mělo také to, že včelařství do 40 včelstev byla poprvé osvobozena od daně. Při větším počtu včel přitom klesl počet chovatelů. Větší koncentrace je ekonomicky příznivá, uvedl Peroutka. Ekologicky už ale tolik výhodná není, protože je menší rozprostření včelstev v přírodě. "Ekonomika není zatím výhledově nikterak příznivá," uvedl dále tajemník svazu. Chovatelům dělá vrásky na čele dražší cukr, jehož cena výrazně stoupla po vstupu do Evropské unie. Výkupní cena medu loni začínala na 50 korunách za kilogram, během roku se snížila na 40 korun a pro letošek prý obchodníci mluví o poklesu ke 30 korunám za kilogram. "To by znamenalo pro včelařství pohromu," prohlásil Peroutka.
Chovatelé se proto podle něj čím dál více snaží prodávat med přímo spotřebitelům. Spotřebitelské ceny jsou více méně konstantní a pohybují se od 120 do 140 korun za kilogram v závislosti na balení a druhu medu. Podle Peroutky by se neměly nijak dramaticky měnit, protože zpravidla nekopírují výkupní ceny. Dovoz medu do Česka loni činil 1114 tun za průměrnou cenu 70 korun za kilogram. Vývoz činil 2980 tun za průměrných 68,89 koruny za kilogram. Podle Peroutky není příznivé, že se začíná dovážet med ve spotřebitelském balení, zatímco na vývoj jde jako surovina.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down